Najnowsze wydanie 43

Okladki E Wydani Magazyn Pomorski

 

 

Redakcja

Prezes: Grażyna Anna Wiatr
Redaktor naczelny: Zbigniew Żukowski
Zespół redakcyjny: Ewa Judycka, Anna Umięcka, Alina Kietrys, Barbara Miruszewska, Cezary Spigarski, Jerzy Uklejewski, Paweł Janikowski, Tomasz Wróblewski, Ewelina Kroll

Skład: Maciej KREDA Jurkiewicz, www.produktart.pl

Dział foto: AJF Media, Maciej Kosycarz KFP, Radosław Michalak, Sławomir Panek, Fotogrupa, Marta Domańska, Krzysztof Lewandowski/KMArt Photo

Orły 2013

Orzeł Pomorski 2013 - Centrum Korporacyjne Banku Ochrony Środowiska S.A.

 MG 3491  Bank Ochrony Środowiska działa na rynku od ponad 22 lat, od 1997 roku jest spółką giełdową notowaną na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Jest nowoczesnym bankiem, mającym w ofercie wszystkie niezbędne produkty bankowe, a od innych banków odróżnia go zwracanie szczególnej uwagi na ochronę środowiska. Produkty bankowe powstają w nowatorskiej formule konsultacji społecznych z firmami. BOŚ dysponuje kadrą ekologiczną, zatrudnia też doradców technicznych.
Ze środków Banku Ochrony Środowiska finansowane były m.in.: hala widowiskowo-sportowa Ergo Arena na granicy Gdańska i Sopotu, elektrociepłownia we Władysławowie zasilana gazem odpadowym z platform wiertniczych na Bałtyku oraz szereg inwestycji w branży hotelarskiej.
Warto podkreślić, że BOŚ jest jednym z nielicznych banków z wyłącznie polskim kapitałem.
Wiesław Kostrzewa – dyrektor Centrum Korporacyjnego Banku Ochrony Środowiska S.A. z pewnością włożył wiele pracy, aby jego firma otrzymała statuetkę Orła Pomorskiego. To człowiek od 18 lat związany z bankowością. Ekonomista, legitymujący się także wykształceniem technicznym i pedagogicznym. W swojej karierze zawodowej przez 17 lat kierował firmami w sektorze pozabankowym, a przez drugie 17 pracuje w bankowości.
Dyrektor Kostrzewa to niezłomny społecznik, pełen pasji, pomysłów menedżerskich, niebojący się nowych wyzwań. Znający się na tym, co robi i potrafiący interesująco o tym mówić.
Rozmowa z dyrektorem Wiesławem Kostrzewą na str. 56

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Orzeł Pomorski 2013 - Przedsiębiorstwo CEMET Sp. z o.o.

IMG 7475CEMET Sp. z o.o. to istniejący od 23 lat zakład produkcyjny branży metalowej produkujący i remontujący wentylatorowe chłodnie wody, konstrukcje stalowe i budowlane, elementy maszyn i urządzeń produkcyjnych, elementy do budowy i wyposażenia statków, konstrukcje urządzeń i maszyn, instalacje przemysłowe, urządzenia offshore. Zakres oferty firmy znacznie rozszerzył się w ciągu 23 lat. Na początku przeważały proste wyroby: części do silników okrętowych, konstrukcje do linii produkcyjnych szkła płaskiego do galwanizacji blach w zakładach metalurgicznych. Obecnie produkcja w firmie CEMET jest dużo bardziej skomplikowana. Od siedmiu lat CEMET działa w branży offshore, we współpracy z norweską firmą projektującą urządzenia na platformy i statki wiertnicze wydobywające ropę i gaz. Obecnie jest to dominująca, sztandarowa produkcja firmy: kompletne urządzenia z napędem hydraulicznym, sterowane elektronicznie.
Prezes Kazimierz Lewandowski to nowoczesny, świetny menedżer.
To orzeł mający pod swoimi skrzydłami studwudziestoosobową załogę, w większości z wieloletnim stażem. Pracownik to dla niego najważniejszy element firmy. Jest przekonany, że dobra załoga, która umie pracować zespołowo na wspólny dobry wynik, to największy skarb.
Spółka CEMET ma na swoim koncie wiele cennych nagród i znaczących wyróżnień. Jest m.in. zdobywcą głównej nagrody dla najlepszego przedsiębiorstwa w konkursie „Pomorski Pracodawca Roku 2012" w kategorii średnich przedsiębiorstw.

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Orzeł Pomorski 2013 - CRIST S.A.

 MG 3801Stocznia CRIST S.A. powstała w Gdańsku w 1990 roku jako dzieło dwóch inżynierów okrętowców: Ireneusza Ćwirki i Krzysztofa Kulczyckiego. Żelazna konsekwencja, profesjonalizm, długofalowa wizja rozwoju pozwoliła im zamienić początkowo małą firmę usługową w prężną, największą obecnie w Polsce stocznię produkcyjną.
CRIST S.A. to nie tylko producent statków wszelkiego typu: od najmniejszych jednostek portowych, promów, statków rybackich, uniwersalnych kontenerowców i masowców po statki serwisowe do obsługi morskich platform wiertniczych i wydobywczych. To głównie twórca potężnych, unikatowych w skali światowej jednostek typu „heavy lift jack-up vessel" do montażu na morzu wież elektrowni wiatrowych. Dwa z nich o nazwie THOR i INNOVATION już pracują przy budowie farm wiatrowych na Morzu Północnym. Trzeci o nazwie VIDAR jest w ostatniej fazie budowy.
Aktualny portfel zamówień firmy napawa optymizmem; są w nim uniwersalne cargo shipy, konstrukcje offshorowe typu INNOVATION, sejsmikowce czy najnowsze wyzwanie: budowa wielkiego morskiego statku do układania podmorskich rurociągów. Wraz z niemieckim partnerem firmą Belfinger Berger CRIST uczestniczy w budowie nowoczesnej fabryki morskich konstrukcji stalowych dla sektora offshore w byłej stoczni Gryfia w Szczecinie.
W ubiegłym miesiącu zarząd firmy zadeklarował gotowość CRIST-u do realizacji narodowego programu budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej z prawdopodobną jej lokalizacją na Pomorzu.

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Orzeł Pomorski 2013 - Korporacja Budowlana DORACO Sp. z o.o.

1306180190Korporacja Budowlana Doraco Sp. z o.o. to firma prywatna z polskim kapitałem powstała w 1991 roku. Podstawowym przedmiotem działalności firmy jest świadczenie usług budowlano-montażowych na zasadzie generalnego wykonawstwa.
Szeroki zakres świadczonych usług obejmuje zarówno budownictwo przemysłowe, hydrotechniczne, obiekty użyteczności publicznej, jak również centra i galerie handlowe, terminale lotnicze, biurowce, hotele, szpitale, obiekty związane z ochroną środowiska. Doraco zajmuje się również sprzedażą nieruchomości, budynków mieszkalnych i apartamentów położonych w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach.
Doraco na przestrzeni lat wypracowało sobie markę sprawdzonej i solidnej firmy, świadczą o tym nie tylko spektakularne realizacje, takie jak Terminal Lotniczy T-2 w Gdańsku, budynek Centrum Wystawienniczo-Targowego AmberExpo czy wykonanie miedzianego dachu kopuły Świątyni Opatrzności Bożej, ale również liczne nagrody branżowe, jak Platynowe Wiertło czy nagroda w konkursie Teraz Polska.
Doraco to również duży pracodawca pomorski budujący swój sukces w oparciu o wysoko wykwalifikowaną kadrę techniczną. Firma zatrudnia na etacie blisko dwieście osób.
Dobrą tradycją Korporacji Budowlanej Doraco jest pomaganie najbardziej potrzebującym, a także wspieranie rozwoju kulturalnego regionu. Firma jest mecenasem Muzeum Narodowego w Gdańsku, udziela wsparcia organizacjom charytatywnym.
Obecnie jedną z najnowszych inwestycji jest odtworzenie Folwarku Saltzmanna na tyłach Parku Oliwskiego.
Rozmowa z prezes Andżeliką Cieślowską na str. 58

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Orzeł Pomorski 2013 - Emilia Komarnicka aktorka

IMG 7556Młoda aktorka Emilia Komarnicka ma już na koncie kilka ról teatralnych i filmowych. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi (2008 rok) i Studium Choreograficznego. Zadebiutowała w 2007 roku w serialu „U pana Boga w ogródku". W 2008 roku została laureatką XXVI Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (II Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rolę Katariny w sztuce „Z życia marionetek"). W 2008 roku rozpoczęła pracę w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi. Wystąpiła też w musicalu „A Chorus Line" we wrocławskim teatrze Capitol. Od 2008 roku współpracuje z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, gdzie zagrała Zosię w przedstawieniu „Pan Tadeusz", a także w sztuce „Wiele hałasu o nic" i „Na początku był dom". Popularność przyniosły jej role w serialach telewizyjnych: „Na dobre i na złe" (lekarka Agata na internie), „Prawo Agaty", „Ojciec Mateusz", „Ranczo" i role w filmach fabularnych: „Teraz i zawsze", „Och, Karol 2", „Okupacja", „80 milionów", „Jutro cię usłyszę".
Emilia Komarnicka - piękna kobieta, uzdolniona aktorka jest osobą bardzo ambitną i pracowitą. I chociaż jej dorobek, mimo młodego wieku, jest już dosyć okazały, aktorka należy do osób wyjątkowo skromnych.
Widzowie kochają ją od pierwszego wejrzenia.

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Orzeł Pomorski 2013 -PIKA Sp. z o.o.

 MG 4132PIKA Sp. z o.o. jest liderem na rynku kompleksowego zarządzania dokumentacją. Świadczy usługi na terenie całego kraju poprzez sieć siedmiu centrów operacyjnych w największych miastach. Od 2005 roku PIKA obsługuje także klientów w Czechach i Słowacji. Firma oferuje szeroki zakres usług: od tradycyjnej archiwizacji informacji poczynając, po automatyzację procesów biznesowych (digitalizacja dokumentów), profesjonalne doradztwo, audyt przepływu informacji w firmie, na wdrożeniach systemów obiegu informacji kończąc. Pozycję firmy potwierdzają liczne nagrody, w tym Gazele Biznesu wielokrotnie przyznane przez „Puls Biznesu", Gryf Gospodarczy, tytuł „Przedsiębiorstwo Fair Play" oraz Medal Najwyższej Jakości Quality International.
Prezes Leszek Kalkowski na początku lat 90. zajął się archiwizacją dokumentów firm, a później obsługą bieżącą dokumentów firm, co było wówczas nowatorskim przedsięwzięciem. Założenie firmy archiwizacyjnej PIKA było dobrym pomysłem, na rynku na początku lat 90. brakowało tego typu przedsiębiorstw, PIKA zapełniła więc pewną niszę, zajmując się początkowo dokumentacją firm państwowych.
Leszek Kalkowski to człowiek wyjątkowo szlachetny i skromny – sukces nie uderzył mu do głowy.

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Orzeł Pomorski 2013 - Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutyczno-Kosmetycznej PROFARM Sp. z o.o.

 MG 4205Firma farmaceutyczno-kosmetyczna PROFARM istnieje już 24 lata. PROFARM zaczynał swoją działalność od produkcji leków, po kilku latach doszły dermokosmetyki, linia preparatów do aromaterapii. Firma wykonuje również usługi produkcji kontraktowej na rzecz innych podmiotów oraz usługi z zakresu opracowywania technologii produkcji leków i kosmetyków.
PROFARM to nowoczesna, stabilna, licząca się na rynku farmaceutycznym firma, uczciwie postępująca w relacjach z kontrahentami i klientami, dbająca o rozwój zawodowy i warunki pracy swoich pracowników. Większość z nich to kobiety. Wielu zatrudnionych pracuje w firmie od początku jej istnienia. Pracownicy zawsze, szczególnie w trudnych chwilach życia, mogą liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy. Wszyscy pracownicy objęci są programem socjalnym, który jest również wspomagany finansowo z podziału uzyskanego zysku. W polityce dotyczącej pracowników firma stawia na ochronę rodziny. W razie zaistniałej potrzeby udzielane są bezzwrotne pożyczki, finansowane wyprawki czy paczki dla dzieci, a także obozy i kolonie. W PROFARMIE sprawnie działa fundusz emerytalny, pożyczkowy, finansowane są szkolenia, kursy, które przyczyniają się do podnoszenia kwalifikacji.
Za wzorową współpracę z farmaceutycznymi placówkami naukowymi i oświatowymi w zakresie badań oraz praktyk i staży studenckich PROFARM jest nagradzany statuetką „Przedsiębiorstwo Fair Play". Od dwunastu lat spółka bierze udział w tym programie, co zostało uwieńczone zaszczytnym tytułem „Ambasador Fair Play w Biznesie". PROFARM współpracuje także z Urzędem Pracy, organizuje staże zawodowe dla absolwentów wyższych uczelni. PROFARM to również zdobywca tytułu „Dżentelmen Roku 2011", „Polski Sukces 2002" i wielu innych nagród.
Marek Stawski, współzałożyciel i wieloletni prezes zarządu spółki PROFARM to odpowiedzialny, doświadczony menedżer, niebojący się nowych wyzwań.

 

Czytaj więcej...

Orzeł Pomorski 2013 - Wojciech Rajski dyrygent, założyciel i dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot

IMG 7492Wojciech Rajski zadebiutował w 1972 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie. Potem odbył studia podyplomowe w Akademii Muzycznej w Kolonii. W latach 1978-1980 był dyrektorem Filharmonii Poznańskiej, a w 1978 roku został pierwszym dyrygentem w operze w Bonn.
W lutym 1982 roku Wojciech Rajski stworzył orkiestrę smyczkową, złożoną z młodych, utalentowanych i pełnych entuzjazmu muzyków. Pod nazwą Orkiestra Kameralna Wojciecha Rajskiego debiutowała w czerwcu, w Teatrze Muzycznym w Gdyni, a już kilka dni później otwierała festiwal Schleissheimer Sommer w Monachium i 37. Festiwal Sommerliche Musiktage Hitzacker. Młody zespół od początku zachwycił publiczność i krytyków, co przyniosło zaproszenia na wszystkie niemieckie festiwale i do najważniejszych sal koncertowych z Filharmonią Berlińską, salą Gasteig w Monachium, Gewandhaus w Lipsku, Musikhalle w Hamburgu, Salą Pleyela w Paryżu, Musikverein w Wiedniu i Concertgebouw w Amsterdamie na czele. Od 1984 roku orkiestra występuje również w składzie powiększonym o grupę dętą i nosi nazwę Polska Filharmonia Kameralna Sopot.
Rajski ze swoją orkiestrą odwiedził USA, Chiny, Japonię i wszystkie kraje Europy. W latach 1993-2008 Wojciech Rajski był dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej. Ponadto zajmuje się działalnością pedagogiczną; wykłada w szkole muzycznej w Karlsruhe, a od 2008 roku prowadzi klasę dyrygentury w Gdańskiej Akademii Muzycznej.
W uznaniu dokonań artystycznych Wojciech Rajski otrzymał w 1998 roku Medal św. Wojciecha za wybitne zasługi dla miasta Gdańska, w 2002 roku Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2005 – srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Wojciech Rajski ma na koncie 60 płyt i ponad 3000 koncertów.

 

Czytaj więcej...

Orzeł Pomorski 2013 - Prezydent Gdyni dr Wojciech Szczurek

 MG 4304Wojciech Szczurek - doktor nauk prawnych, były sędzia. W 1989 roku współorganizował gdyński Komitet Obywatelski. Od 1990 związany z działalnością samorządową. W latach 1991–1998 był przewodniczącym gdyńskiej rady miasta, równocześnie reprezentował Gdynię w Sejmiku Samorządowym Województwa Gdańskiego. W drugiej połowie lat 90. przystąpił do Ruchu Stu. Później stanął na czele lokalnego ugrupowania pod nazwą „Samorządność".
W 1998 przez radnych został powołany na urząd prezydenta Gdyni i od tej chwili rządzi Gdynią. W wyborach samorządowych w 2010 roku uzyskał ponad 87 proc. poparcia w pierwszej turze, co było najlepszym wynikiem w kraju wśród prezydentów miast. Dowodem popularności i uznania dla Wojciecha Szczurka jest deszcz nagród i wyróżnień: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego, Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, tytuł mecenasa małych i średnich przedsiębiorstw, tytuł Człowieka Roku 2002, tytuł „Najbardziej cenionego przez mieszkańców prezydenta w Polsce" w sondażu przeprowadzonym w 2008 roku czy Prezydenta Roku.
W czasie prezydentury Wojciecha Szczurka zrealizowane zostały w Gdyni wielkie inwestycje w komunikacji, jak np. Węzeł św. Maksymiliana, Trasa Wiśniewskiego, zbudowano Muzeum Miasta, Park Naukowo-Technologiczny, Forum Sportu, Forum Kultury. Były to projekty na miarę XXI wieku określające charakter miasta, które przeszło w ciągu minionego 20-lecia transformację gospodarczą.
Gdynia niegdyś była miastem mocno powiązanym z gospodarką morską. Po upadku stoczni, firm żeglugowych, postawiono na małą i średnią przedsiębiorczość, dzięki której gospodarka ożywiła się. Gdynia stała się liderem miast tworzących warunki dla biznesu.
Wojciech Szczurek to człowiek nowoczesny, odpowiedzialny, postępowy i obywatelski.
Rozmowa z Wojciechem Szczurkiem na str. 82

 

Czytaj więcej...

Orzeł Pomorski 2013 - Gmina Władysławowo

do-pliku-Wladyslawowo- wykadrowac-aby-bylo-w-pionie Gmina Władysławowo, położona wzdłuż morskiego wybrzeża, obejmuje wiele miejscowości turystycznych od Karwi na zachodzie przez Rozewie, Tupadły, Chłapowo, Cetniewo, Władysławowo aż do Chałup, które szczególnie latem są niezwykłym magnesem dla mieszkańców całej Polski. W sumie w gminie jest piętnaście kąpielisk z rozwiniętą infrastrukturą turystyczną.
W piętnastotysięcznym Władysławowie przebywają latem tysiące turystów. Oprócz walorów krajobrazowych w mieście jest wiele atrakcji, jak latarnia morska w Rozewiu, dom generała Józefa Hallera, pomniki Stefana Żeromskiego, Antoniego Abrahama, Józefa Piłsudskiego. Przybywający do Władysławowa turyści obowiązkowo odwiedzają znany Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie z Aleją Gwiazd Sportu, obiektami sportowymi i pływalnią.
W mieście odbywa się corocznie kilka wydarzeń kulturalnych. Od 1973 roku przez cały okres wakacyjny w czwartki odbywają się Letnie Koncerty Organowe i Kameralne we władysławowskim kościele. Wykonawcami są instrumentaliści, wokaliści oraz zespoły z całego świata. Niezwykłą popularnością cieszą się też występy renomowanych gwiazd i zespołów na Letniej Scenie Muzycznej.
Z historią Władysławowa związane są dwie postacie historyczne: król Władysław IV Waza i generał Józef Haller, który w 1920 roku dokonał tam symbolicznych zaślubin Polski z morzem. O swoich „przodkach" Władysławowo nie zapomina.
Władysławowo, które niedawno świętowało jubileusz 50-lecia, jest niezwykle urokliwym, pięknym miastem, a burmistrz Władysławowa Grażyna Cern piękną kobietą, uosabiającą urodę i walory gminy, którą zarządza.
Niewątpliwą zasługą Grażyny Cern jest zbudowanie prestiżowej pozycji Władysławowa.

 

Czytaj więcej...

Orzeł Pomorski 2013 - Trans Polonia S.A.

 MG 4449Trans Polonia jest specjalistycznym operatorem transportowo-logistycznym, działającym na rynku od 2004 roku. Świadczy usługi w zakresie transportu oraz kompleksowej organizacji logistyki ładunków: płynnych surowców chemicznych, mas bitumicznych, płynnych produktów spożywczych i produktów spożywczych w chłodniach. Trans Polonia działa na terenie całej Europy, prowadząc zarządzanie operacyjne z biura w Tczewie oraz trzech biur zagranicznych (we Francji, Holandii i Wielkiej Brytanii).
Spółka rozwinęła transport intermodalny, łączący różne formy transportu (drogowy, kolejowy, morski) przy udziale jednej jednostki ładunkowej na całej trasie przewozu. Transport intermodalny pozwala na obniżenie kosztów transportu na długich trasach. Międzynarodowy zespół pracowników firmy złożony jest z doświadczonych i wyszkolonych osób. Wśród klientów spółki Trans Polonia są największe przedsiębiorstwa z branży petrochemicznej. Współpraca na tym wysoko wyspecjalizowanym rynku oparta jest przede wszystkim na wysokiej jakości usługach, renomie dostawcy i wzajemnym zaufaniu. Trans Polonia spełnia najwyższe standardy w branży, począwszy od konwencji ADR do certyfikatów ISO 9001-2008 oraz SQAS.
Od 2008 roku Trans Polonia jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Rozmowa z prezesem Dariuszem Cegielskim na str. 50.

 

Czytaj więcej...

Honorowy Orzeł Pomorski 2013 - Andrzej Kasprzak, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A.

 MG 4552AmberExpo, którego operatorem jest spółka Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A. to najmłodsze dziecko i wielka duma prezesa MTG Andrzeja Kasprzaka.
Nowa imponująca siedziba Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A. – AmberExpo, usytuowana w Gdańsku Letnicy przy ul. Żaglowej w pobliżu portu, lotniska, kolei zapewnia bardzo wysoki, europejski standard infrastruktury do prowadzenia szerokiej działalności MTG.
Spółka działa na rynku wystawienniczym od 1989 roku. Specjalizuje się w organizowaniu branżowych imprez dla wielu dziedzin gospodarki, targów i wystaw, jarmarków, kongresów i konferencji, seminariów i szkoleń. MTG to organizator m.in. Jarmarku Dominikańskiego, Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif, Targów Kolejowych TRAKO, Targów Piekarstwa, Cukiernictwa i Lodziarstwa Baltpiek i wielu innych.
Andrzej Kasprzak to człowiek niezwykły. Związany z morzem, które kocha i rozumie całym sercem. Niezwykle zasłużony dla gospodarki morskiej, doświadczony menedżer, konsekwentny w działaniu. Nie boi się nowych wyzwań ani chodzenia pod prąd, czego najlepszym przykładem jest budowa terminalu kontenerowego DCT w Porcie Gdańsk.
Przez wiele lat pracował na stanowiskach kierowniczych; w Chińsko-Polskim Towarzystwie Okrętowym Chipolbrok, w latach 1996-1998 był wiceprezesem, a w latach 2002-2006 prezesem Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A., był również prezesem zarządu C. Hartwig Gdynia SA.
Rozmowa z prezesem Andrzejem Kasprzakiem na str. 46

 

Czytaj więcej...

Laureat Laureatów Orła Pomorskiego 2013 - EDF Wybrzeże S.A.

IMG 7850EDF Wybrzeże (dawniej Elektrociepłownie Wybrzeże) to jedna z największych firm energetycznych na Pomorzu. Produkuje ciepło i energię elektryczną jednocześnie – w technologii, która nazywa się skojarzeniem. Ta technologia jest jedną z najlepszych metod oszczędzania energii pierwotnej i zmniejszania emisji zanieczyszczeń w procesie wytwarzania energii elektrycznej i ciepła.
Produkcja odbywa się w elektrociepłowniach w Gdańsku i w Gdyni. Ciepło trafia poprzez sieci ciepłownicze dystrybutorów do obiektów i mieszkań na terenie Gdańska, Sopotu, Gdyni i Rumi i zaspokaja ponad połowę potrzeb cieplnych rynku Trójmiasta i Rumi.
Produkowane przez EDF Wybrzeże ciepło ma bardzo istotne dla naszego życia atuty: jest dostępne, bezpieczne, komfortowe, ekologiczne. Spółka nie przekracza standardów emisyjnych w całym zakresie środowiska i nie płaci z tego tytułu kar.
Spółka w innowacyjny sposób wspiera swój rozwój, realizuje projekty inwestycyjne w oparciu o najlepsze dostępne, efektywne i ekologiczne technologie.
Bezskładowiskowa praca elektrociepłowni w Gdańsku i Gdyni została już wdrożona, teraz realizowany jest projekt oczyszczania spalin.
Promując partnerstwo strategiczne na rynku ciepła, EDF Wybrzeże wdraża projekt ukierunkowany na różne obszary innowacyjności, w tym współpracę rozwojową, pilotażowe projekty doskonalące technologię produkcji i badające nowe rynki zbytu.
Aktywizacja firmy w zakresie likwidacji niskiej emisji jest wyrazem współodpowiedzialności za rozwój sieci ciepłowniczej.

 

Czytaj więcej...

Orzeł Pomorski na jubileuszowo

Orzeł Pomorski na jubileuszowoOrzeł Pomorski przyznawany jest tym, którzy zawsze i wszędzie wzbijają się najwyżej
i najpiękniej

 

Czytaj więcej...

Orły Pomorskie tylko dla orłów

orzel pomorskiJuż po raz dziesiąty będziemy wybierać laureatów plebiscytu Orzeł Pomorski...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej...

© Magazyn Pomorski 2013

Tworzenie stron www megaweb.pl