Najnowsze wydanie 39

Okladki E Wydani Magazyn Pomorski 392019 

 

Redakcja

Prezes: Grażyna Anna Wiatr
Redaktor naczelny: Zbigniew Żukowski
Zespół redakcyjny: Ewa Judycka, Anna Umięcka, Alina Kietrys, Barbara Miruszewska, Cezary Spigarski, Jerzy Uklejewski, Paweł Janikowski, Tomasz Wróblewski, Ewelina Kroll

Skład: Maciej KREDA Jurkiewicz, www.produktart.pl

Dział foto: AJF Media, Maciej Kosycarz KFP, Radosław Michalak, Sławomir Panek, Fotogrupa, Marta Domańska, Krzysztof Lewandowski/KMArt Photo

Jak „rozdmuchać” sukces?

8

 

Z Waldemarem Karaszewskim, prezesem spółki TES w Gdańsku, rozmawia Zbigniew Żukowski

 

Łączy Pan w swej aktywności dwa wymagające żywioły: pracownika naukowo-dydaktycznego w Katedrze Konstrukcji Maszyn i Pojazdów Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej oraz prezesa zarządu spółki TES. Daje się to pogodzić?


Jak widać na moim przykładzie, tak. Na uczelni zgłębiam problemy konstrukcji maszyn, a w firmie zajmuję się budową tych maszyn. Jest to logiczny układ, wzajemnie uzupełniający się.

 

Kiedy to się zaczęło?


Firma TES powstała w 1986 roku, a ja jestem w niej od roku 2007.

 

Jak by Pan określił charakter firmy?


TES jest firmą inżynierską, która od początku istnienia stawiała sobie bardzo wysokie wymogi dostarczania na rynek urządzeń gwarantujących najnowocześniejsze technologie w przemyśle opakowaniowym.

 

Jakie są główne produkty TES?


Nasza produkcja podzielona jest na dwie części. Pierwsza to produkcja maszyn rozdmuchowych przeznaczonych do wytwarzania pojemników PET z preform metodą rozdmuchu, a druga dotyczy produkcji linii technologicznych, maszyn i urządzeń odpowiadających potrzebom i oczekiwaniom klienta, w tym systemy robotyzacji i automatyzacji odcinków technologicznych dowolnych procesów. Pod słowem: produkcja mieści się projektowanie, wytwarzanie elementów do maszyn, montaż, instalacja u klienta i serwis. Od kilku lat zajmujemy się także systemami paletyzacji, czyli techniką pakowania i dostarczania produktów, na przykład do hipermarketów, w sposób, nazwijmy to, zbiorowy i usystematyzowany, a nie luzem lub pojedynczo. Wszystkie nasze rozwiązania wykorzystują światowe osiągnięcia inżynierii mechanicznej i elektronicznej.

 

Można mówić o specjalizacji firmy?


Spółka TES wyspecjalizowała się w produkcji wysokiej jakości maszyn rozdmuchowych przeznaczonych do wytwarzania pojemników PET z preform. Mają one najwyższy poziom technologiczny. A konkretnie są to butelki PET, a także puszki i słoiki PET.

 

W sierpniu tego roku firma TES uczestniczyła w targach K 2016 w Duesseldorfie. Wcześniej, bo w roku 2000, otrzymała nagrodę Top Selection za najlepszy produkt w kategorii maszyn na Międzynarodowych Targach Opakowań i Maszyn EMBALLAGE w Paryżu. Świadczy to o międzynarodowym zasięgu działalności TES. Dokąd na świecie trafiają wasze wyroby?


Nasze urządzenia sprzedajemy praktycznie w całej Europie, na Bliskim Wschodzie, w całej Afryce, w tym na przykład w Egipcie, Algierii, Libii czy Omanie, a także w USA. Ostatnio pozyskaliśmy odbiorców także na Węgrzech, w Rumunii oraz Angoli. To dotyczy maszyn rozdmuchowych i paletyzacji. Z kolei, gdy chodzi o automatyzację produkcji, to skupiamy się głównie na rynku krajowym.


Do jakich odbiorców w kraju trafiają wasze urządzenia?


Nasze maszyny rozdmuchowe trafiają do wszelkiego rodzaju firm produkujących napoje, takie jak woda gazowana i niegazowana, soki, napoje energetyczne. Również do producentów oleju jadalnego. To nasi główni odbiorcy.

 

To oznacza, że praktycznie jesteście obecni, poprzez swoje wyroby, niemal w każdym sklepie w kraju.


Jak również w hurtowniach, w gastronomii oraz w polskich domach.

 

Jakby Pan najkrócej opisał laikowi proces powstawania pojemnika PET?


Proces produkcji butelki PET jest dwustopniowy. Najpierw wytwarzany jest półfabrykat, który nazywany jest preformą. Ma on kształt próbówki zakończonej gwintem. Półfabrykat ten trafia do maszyny rozdmuchowej. Jest on nagrzewany za pomocą promieniowania podczerwonego, a następnie, po nagrzaniu, „rozdmuchiwany” w maszynie do kształtu butelki. W taki sposób powstają różne kształty butelek, w zależności od formy rozdmuchowej. Dalej, wiadomo – butelka trafia na linię rozlewniczą, gdzie jest wypełniana napojem.

 

W jakiej części wyroby TES trafiają na rynek krajowy, a w jakiej na eksport?


50 proc. produkcji eksportujemy na cały świat, są to głównie maszyny rozdmuchowe, a 50 proc. wyrobów sprzedajemy w kraju.

 

Na sukcesy firmy inżynierskiej pracuje zespół o bardzo wysokich kwalifikacjach…


Mamy wysokiej klasy specjalistów, od inżynierów mechaników, poprzez inżynierów automatyków, zespół montażowy, nadzór produkcji, aż po serwis. Sami projektujemy maszyny, to nasza myśl techniczna, sami przygotowujemy dokumentację, wykonujemy elementy (częściowo w kooperacji), następnie urządzenia dostarczamy do klienta, na miejscu je instalujemy, a w końcu także serwisujemy. Obsługujemy klientów w pełnym zakresie.

 

Nawet tych zagranicznych, na końcu świata?


Nawet ich. Jeśli trzeba, jedziemy w dowolne miejsce na świecie.

 

Sukcesy spółki TES są doceniane w środowisku gospodarczym. W tym roku firma została nagrodzona statuetką Orły „Wprost” (tygodnika „Wprost”) oraz została nominowana do Gazel Biznesu 2016 (dziennik „Puls Biznesu”).


Są to nagrody dla firm, samorządów oraz osobowości regionu przyznawane tym, którzy wnoszą szczególny wkład w rozwój gospodarki. Bardzo je sobie cenimy.

 

Można powiedzieć, że „rozdmuchaliście” sukces firmy… Proszę nam zdradzić, w jakim kierunku będzie się rozwijała firma TES?


Na rynku krajowym planujemy dalszy rozwój segmentu automatyzacji i robotyzacji produkcji. Natomiast gdy chodzi o maszyny rozdmuchowe, to zamierzamy zwiększać ich eksport, a także rozwijać ich sprzedaż w nowych obszarach, np. maszyny rozdmuchowe do wytwarzania opakowań PET przeznaczonych do nalewania na gorąco.

 

Czy przy tak szerokiej działalności ma Pan jakieś wolne chwile i jakąś własną metodę na relaks?


Zimą jeżdżę w góry na narty. A w ciągu całego roku gram w tenisa. No i muzyka, a szczególnie dobry, stary rock.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

5

Stoisko na targach w Duesseldorfie w Niemczech w 2016r.

© Magazyn Pomorski 2013

Tworzenie stron www megaweb.pl