Najnowsze wydanie 39

Okladki E Wydani Magazyn Pomorski 392019 

 

Redakcja

Prezes: Grażyna Anna Wiatr
Redaktor naczelny: Zbigniew Żukowski
Zespół redakcyjny: Ewa Judycka, Anna Umięcka, Alina Kietrys, Barbara Miruszewska, Cezary Spigarski, Jerzy Uklejewski, Paweł Janikowski, Tomasz Wróblewski, Ewelina Kroll

Skład: Maciej KREDA Jurkiewicz, www.produktart.pl

Dział foto: AJF Media, Maciej Kosycarz KFP, Radosław Michalak, Sławomir Panek, Fotogrupa, Marta Domańska, Krzysztof Lewandowski/KMArt Photo

Baltic Sail Gdańsk, czyli cztery dni świętowania!

sail 1Siedemnasta edycja Baltic Sail Gdańsk należy już do przeszłości

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podczas czterech dni zlotu żaglowce zabrały w rejsy po Zatoce Gdańskiej ponad dwa tysiące osób! Po drodze pasażerowie mieli okazję zobaczyć Gdańsk od strony wody oraz zacumowany przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte czteromasztowiec STS Kruzenshtern. Chętni mogli zwiedzać pokład jednego z trzech największych żaglowców świata, posłuchać jego bogatej historii i porozmawiać z załogą.


W ramach Baltic Sail Gdańsk jak co roku odbyły się także regaty Nord Cup. W rywalizacji rozegranej w dwudziestu dwóch klasach wyłoniono mistrzów Polski. Przyznano również nagrodę jachtu tygodnia Bartkowi Makale i Łukaszowi Skrzyckiemu, którzy w najlepszym stylu wygrali w swojej klasie.
Częścią regat był też Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, w którym spośród ponad sześćdziesięciu różnorodnych jachtów, które stawiły się na starcie, bezkonkurencyjny ponownie okazał się katamaran Oiler. Armator Marek Kowalski z załogą w składzie: Robert Kresło, Michał Wojtowicz, Krzysztof Grel, Łukasz Ołtarzewski i Rafał Rasielewski będzie posiadaczem bursztynowego trofeum przez pół roku, a następnie puchar będzie można podziwiać w Ośrodku Kultury Morskiej Centralnego Muzeum Morskiego.

 

sail 3Ogromną popularnością cieszyły się widowiskowe inscenizacje historyczne – organizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska „Bitwa Morska. Obrona Twierdzy Wisłoujście!" oraz bitwa na wodach Motławy, pierwsza zrealizowana w Polsce inscenizacja z czasów wielkiej wojny północnej. Był to prawdziwy spektakl, któremu towarzyszyła muzyka i komentarz na żywo wygłaszany przez gdańskiego korsarza Krzysztofa Kucharskiego.
Natomiast wieczory, jak co roku, należały do koncertów muzyki szantowej. W programie festiwalu „Szanty pod Żurawiem" znaleźli się artyści, tacy jak: Jerzy Porębski, Przemek Dyakowski i Wojciech Staroniewicz. Po koncertach, przy których widownia bawiła się doskonale, odbywały się projekcje filmów – w piątek „Generał Zaruski" Pawła Zbierskiego i wyprodukowany przez Fundację Gdańską „Johannes Hevelius Dantiscanus" Michała Juszczakiewicza, natomiast w sobotę „Rejs" Marka Piwowskiego.

 

 

sail 2

Na wszystkich fanów zlotu od 4 do 7 lipca br. czekało mnóstwo atrakcji. Baltic Sail to cztery dni świętowania, podczas których ożywają piękne morskie tradycje Gdańska. Żeglarze otrzymali klucz do bram miasta od prezydenta Pawła Adamowicza i doskonale sprawdzili się w roli włodarzy Gdańska. Kolejna okazja do podziwiania żaglowców nad Motławą już za rok!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© Magazyn Pomorski 2013

Tworzenie stron www megaweb.pl