Najnowsze wydanie 43

Okladki E Wydani Magazyn Pomorski

 

 

Redakcja

Prezes: Grażyna Anna Wiatr
Redaktor naczelny: Zbigniew Żukowski
Zespół redakcyjny: Ewa Judycka, Anna Umięcka, Alina Kietrys, Barbara Miruszewska, Cezary Spigarski, Jerzy Uklejewski, Paweł Janikowski, Tomasz Wróblewski, Ewelina Kroll

Skład: Maciej KREDA Jurkiewicz, www.produktart.pl

Dział foto: AJF Media, Maciej Kosycarz KFP, Radosław Michalak, Sławomir Panek, Fotogrupa, Marta Domańska, Krzysztof Lewandowski/KMArt Photo

Wszystkie drogi prowadzą na Kaszuby

M LehmanRozmowa z burmistrz Kartuz - Mirosławą Lehman.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

? Ksiądz Antoni Pepliński – kaszubski poeta i pieśniarz - w jednym ze swoich utworów napisał, „Kto chce spędzec dobre wczasё niech w kartёszczi jedze lasё, Tam Kaszёbi dobry lёdze pomogą mu w każdyj biedze". Czy te słowa w dalszym ciągu są aktualne?

 

Kaszuby to cudowne miejsce na Pomorzu, cieszące się ciągle wzrastającym zainteresowaniem. Nasz region oferuje odwiedzającym go gościom niesamowite przeżycia duchowe i aktywny zdrowy wypoczynek. Dzięki przeprowadzonym w 2011 roku badaniom ankie-towym wiemy, jakie są preferencje i oczekiwania przyjeżdżającego na Kaszuby turysty. Gmina Kartuzy i jej okolice cenione są za walory przyrodnicze, szczególną atmosferę związaną z bogactwem kultury oraz zabytki kultury materialnej. Doceniana jest otwartość, gościnność oraz przyjazne nastawienie mieszkańców. Wiedza ta pozwala nam realizować działania, których celem jest spełnienie oczekiwań naszych gości. Tak więc z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że słowa ks. Antoniego Peplińskiego są nadal aktualne. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia ziemi kartuskiej.

 

? Kartuzy to miasto absolutnie wyjątkowe. No bo jakie inne jest nie tylko cudownie usytuowane wśród pięknie zachowanych lasów, to do tego jeszcze znajduje się nad pięcioma jeziorami. Ale czy ta cudowna lokalizacja ma przełożenie na odwiedziny turystów, któ-rzy pchają się drzwiami i oknami?

 

Urozmaicony krajobraz, nieskażone środowisko przyrodnicze, obfitość jezior i lasów, możliwość zakwaterowania i wyżywienia w punktach agroturystycznych oraz dobra sieć dróg dojazdowych przyciągają do gminy Kartuzy miłośników aktywnego wypoczynku i kontaktu z przyrodą. Nasze Centrum Informacji Turystycznej przy ulicy Klasztornej 1 w Kartuzach prowadzi statystykę odwiedzin turystów. W miesiącach letnich notujemy około 5 tysięcy odwiedzin. Popularnością cieszy się też wrzesień, wówczas odwiedziło Centrum Informacji Turystycznej około 1,5 tysiąca turystów. Zapewne istnieje też grupa turystów, która naszej informacji nie odwie-dziła. Muszę stwierdzić, że statystyka ta daje powody do zadowolenia. Sami też robimy wiele w różnych sferach, aby ten ruch tury-styczny jeszcze bardziej wzmocnić.


? Czy zdaniem pani Polacy lubią poznawać swoje urokliwe zakątki? Czy chętnie przyjeżdżają na Kaszuby?


Zdecydowanie tak. Kaszuby jako region mają dużo do zaoferowania i są już rozpoznawalną marką w kraju. Nasza oferta jest bar-dzo różnorodna i skierowana do różnych grup odbiorców. Szczególnie dbamy jednak o turystów zainteresowanych turystyką aktyw-ną. Sprzyjają temu nasze walory krajobrazowe, nieskażona przyroda, unikatowość kaszubskiej kultury. Zadaniem naszym oraz miesz-kańców ziemi kartuskiej jest dbać o utrzymanie wysokiej jakości oferowanych usług turystycznych i coraz ważniejszych usług około-turystycznych, aby turyści opuszczający Kaszuby wyjeżdżali w pełni zadowoleni, gdyż nie ma nic cenniejszego niż zadowolony z pobytu turysta, który będzie zastanawiał się nad ponownym przyjazdem na Kaszuby albo zachęci do tego swoich znajomych.


? Kartuzy przed II wojną światową stanowiły centrum turystyczne Szwajcarii Kaszubskiej . Turyści przybywali do miasta przez cały rok, jednakże największe nasilenie było latem. W 1929 roku baza kartuskich hoteli wynosiła 180 miejsc. Dodatkowo 100 miejsc znajdowało się w schronisku szkolnym w Szkole Powszechnej. Uzupełnieniem bazy były liczne pensjonaty. Na co mogą liczyć obecnie turyści, którzy odwiedzają Kartuzy?


Aby dobrze rozpoznać oczekiwania turystów wobec miejsc, do których przybywają, gmina Kartuzy zrealizowała w okresie letnim badania ankietowe. Wyniki przeprowadzonej ankiety zostały opublikowane w specjalnie wydanej publikacji. Bardzo się cieszę, że w Kartuzach powstało nowoczesne Centrum Informacji Turystycznej, które ma doskonałą opinię wśród turystów, czego świadectwem są wpisy w księdze pamiątkowej. W ostatnim czasie powstała też w Kartuzach baza noclegowa o wysokim standardzie. Dzięki pry-watnym inwestycjom (Hotel pod Orłem, Gościniec Kaszubski, Hotel Miłosz Kaszuby, Noclegi Image, a w niedalekiej przyszłości miejsca noclegowe w nowym obiekcie Restauracji Złota Jesień przy ul. Polnej) mamy możliwość zatrzymania turystów w Kartuzach. Ciągle jednak atutem ziemi kartuskiej są kwatery agroturystyczne oraz pokoje gościnne, którymi dysponują nasi mieszkańcy.


? Wynika z tego, że agroturystyka nadal jest modna, czy nadal jest sposobem dla jednych na spędzenie urlopu, a dla drugich na zarobienie trochę grosza?

 

Zdecydowanie tak. Wielu z naszych rolników postanowiło wykorzystać dostępne środki zewnętrzne, w tym z Unii Europejskiej, na inwestycje w swoje gospodarstwa rolne, w tym w przygotowanie bazy noclegowej i tzw. oferty okołoturystycznej na wysokim pozio-mie. Turyści często poszukują takich miejsc do spędzenia swoich urlopów, gdyż kwatery agroturystyczne dają możliwość atrakcyjne-go spędzenia wolnego czasu w otoczeniu pięknej przyrody. Właściwie w każdej miejscowości gminy Kartuzy mieszkańcy takie kwate-ry turystom oferują.

 

? To, że na Kaszubach jest pięknie wiedzą już prawie wszyscy. Ale że jest pięknie, nie wszystkim już wystarcza. I tu rodzi się pytanie o tzw. infrastrukturę turystyczną. Czyli o to, czy mamy gdzie się zatrzymać, zjeść, odpocząć czy spędzić atrakcyjnie czas ...

 

Marką gminy z całą pewnością są kwatery prywatne i agroturystyczne oferujące noclegi, ale też szeroką gamę innych usług. Miej-scem, które lubią turyści jest Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze k. Kartuz. Największa na Pomorzu scena wraz z amfiteatrem oraz przystań żeglarska stanowi doskonałą ofertę dla miłośników żeglarstwa. W dniach 29–30 czerwca zapraszamy na Złotą Górę na doroczne święto truskawki - Truskawkobranie. Planując swój urlop u nas, warto skontaktować się z Centrum Informacji Turystycznej, tel. 58 684 02 01 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , gdzie można uzyskać informacje dotyczące naszej oferty.

 

? Kartuzy słyną – szczególnie w sezonie letnim – z licznych imprez, także kulturalnych. Które z nich w pierwszym rzędzie by pani poleciła?

 

Odwiedzającym nas turystom, ale także i naszym mieszkańcom, zapewniamy bogaty program kulturalny. Do najważniejszych i najbardziej znanych letnich imprez należą: Truskawkobranie (przełom czerwca/lipca), Dni Kaszubskiej Kultury (lipiec), Kartuski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej (niedziele w lipcu i sierpniu), Blues w Leśniczówce (lipiec). W roku szczególnym dla Kar-tuz, w którym obchodzimy rocznicę 90-lecia nadania praw miejskich, atrakcyjnie przedstawiają się również propozycje imprez żeglar-skich w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze w Brodnicy Górnej oraz naszych instytucji kultury: Kartu-skiego Centrum Kultury oraz Galerii „Refektarz". Będąc w Kartuzach, koniecznie trzeba też odwiedzić Muzeum Kaszubskie im. F. Tredera prezentujące bogate zbiory etnograficzne związane z codziennym życiem Kaszubów.

 

? A będąc w Kartuzach, czy też okolicach, o jakich zabytkach nie powinniśmy zapomnieć i je koniecznie zobaczyć?

 

Kartuzy wyróżniają się szczególną dbałością o zachowanie bogatej kultury i tradycji tworzonej przez mieszkańców Kaszub. Naj-cenniejszym zabytkiem Kartuz jest Zespół Poklasztorny Zakonu Kartuzów z XIV wieku, w którego skład wchodzi perełka architekto-niczna - Kartuska Kolegiata z charakterystycznym dachem w kształcie wieka trumny. Odwiedzając naszą gminę, warto zajrzeć do Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera prezentującego bogaty dorobek kultury kaszubskiej oraz Galerię „Refektarz", w której swoje prace prezentują słynni artyści z kraju i zagranicy. Koniecznie trzeba również pojechać do Sianowa. To właśnie tutaj w niewiel-kim parafialnym kościółku znajduje się cudowna figura Matki Boskiej Sianowskiej - Królowej Kaszub licznie odwiedzana przez piel-grzymów. Atrakcyjnie turystyczną miejscowością jest także Mirachowo z położonym w centrum wsi dworkiem z przełomu XVIII/XIX wieku oraz XVIII-wieczną kaplicą i poewangelickim kościołem.


? Przez miasto przechodzą dwa szlaki turystyczne: Szlak Kartuski – niebieski i czerwony Szlak Kaszubski. Czy cieszą się one dużą popularnością?

 

Jak już wcześniej wspomniałam, gmina Kartuzy jest rajem dla turysty aktywnego, gdyż na jej terenie funkcjonują dwa szlaki tury-styczne piesze – czerwony Szlak Kaszubski PTTK i niebieski Szlak Kartuski PTTK. Naszym dodatkowym atutem już niebawem bę-dzie oznakowany szlak pielgrzymkowy „Pomorska Droga Świętego Jakuba". Oferujemy również trasę samochodową: tzw. Drogę Kaszubską, trasy kajakowe poprzez kółko jezior Raduńskich, trasy nordic walking. Dzięki współpracy z radami sołeckimi oraz Nadle-śnictwem Kartuzy udało nam się oddać do użytku trasy rowerowe: zieloną (Kartuzy - Sianowo, długość 26,5 km), niebieską (Kartuzy – Chmielno, długość 8,6 km) i czerwoną (Kartuzy – Łapalice – Chmielno, długość 10,8 km). Przy okazji modernizacji ulic w mieście staramy się również budować ścieżki rowerowe.
Na wszystkich tych szlakach codziennie można spotkać turystów.

 

? Wiadomo, że ważnym czynnikiem rozwoju turystyki jest również stan środowiska naturalnego. Jak wygląda ta sprawa w wydaniu kartuskim?

 

Przywiązujemy wielką wagę do stanu środowiska naturalnego, gdyż zdajemy sobie sprawę, że jest to jeden z naszych atutów. My-ślę, że jednym z naszych osiągnięć jest skuteczne doprowadzenie do rekultywacji nieczynnego składowiska odpadów, które znajdowa-ło się na obrzeżach miasta. Niezwykle ważnym projektem była budowa kanalizacji pn. ,,Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Kartuzy". W ramach inwestycji wybudowano 50 kilometrów kanalizacji sanitarnej dla Dzierżążna, Boro-wa i Sitna. Na realizację tego projektu pozyskaliśmy ponad 23 miliony złotych. Systematycznie dążymy także do poprawy jakości wody w kartuskich jeziorach, których w mieście mamy znaczącą ilość, bo aż pięć.

 

? Co (czy w ogóle coś) zdaniem pani przeszkadza w większym turystycznym zainteresowaniu Kartuzami?

 

Nie możemy narzekać na małe zainteresowanie turystyczne Kartuzami. Myślę, że to zainteresowanie jest duże. W swoich działa-niach zawsze kierujemy się dobrem naszych mieszkańców i odwiedzających nas turystów. Każdego roku przeznaczamy środki na promocję gminy Kartuzy w formie folderów, map, ulotek, które są dostępne w różnych punktach. Współpracujemy ze Stowarzysze-niem Turystyczne Kaszuby. Na rogatkach miasta umieściliśmy informację adresową dotyczącą Centrum Informacji Turystycznej, tak aby każdy turysta wjeżdżający do Kartuz był zorientowany, gdzie może uzyskać informację na temat atrakcji turystycznych gminy. Dodatkowo na terenie miasta rozmieszczono infomaty turystyczne również służące informacją turystyczną. Po sezonie letnim otrzy-muję sporo e-maili od turystów, którzy mieli okazję odwiedzić Kartuzy, z informacją, że nasze miasto to jedno z najbardziej urokli-wych miejsc w Polsce, urzekające swoim niezwykłym klimatem, gościnnością i otwartością mieszkańców.

 

© Magazyn Pomorski 2013

Tworzenie stron www megaweb.pl