Najnowsze wydanie 39

Okladki E Wydani Magazyn Pomorski 392019 

 

Redakcja

Prezes: Grażyna Anna Wiatr
Redaktor naczelny: Zbigniew Żukowski
Zespół redakcyjny: Ewa Judycka, Anna Umięcka, Alina Kietrys, Barbara Miruszewska, Cezary Spigarski, Jerzy Uklejewski, Paweł Janikowski, Tomasz Wróblewski, Ewelina Kroll

Skład: Maciej KREDA Jurkiewicz, www.produktart.pl

Dział foto: AJF Media, Maciej Kosycarz KFP, Radosław Michalak, Sławomir Panek, Fotogrupa, Marta Domańska, Krzysztof Lewandowski/KMArt Photo

Odwiedź nadmorską gminę Kosakowo

kossakowo 1Odwiedź nadmorską gminę Kosakowo 
– naprawdę warto tu być!

 

 

 

 

 

 

 

 


Unikatowe położenie pomiędzy Zatokami Pucką i Gdańską oraz bliskość aglomeracji trójmiejskiej przyciąga coraz więcej turystów. Na przestrzeni lat wyjątkowi mieszkańcy i dobrze zarządzający samorządowcy stworzyli dla gminy nowe możliwości. W krajobrazie rolniczego i rybackiego charakteru gminy pojawiły się liczne inwestycje, atrakcje turystyczne i sportowe. Wszystko to stworzyło nowoczesną, dynamicznie rozwijającą się, dzisiejszą gminę Kosakowo.


Gmina posiada piękną, unikalną przyrodę. Na jej terenie znajdują się: rezerwat przyrody Beka, Mechlińskie Łąki, klif w Mechelinkach, Czapliniec w Mostach, gdzie znaleźć można największe w Europie siedliska mikołajka nadmorskiego oraz czapli siwej. Najbardziej rozpoznawalnym miejscem jest jednak rozdzielający wody obu zatok piaszczysty wał usypany przez prądy morskie – Cypel Rewski, zwany po kaszubsku Szpërkiem. U nasady cypla znajduje się powstała w 2004 r. Ogólnopolska Aleja Zasłużonych Ludzi Morza im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Krzyż Morski z ramionami w kształcie kotwic.


Nadmorskie miejscowości gminy to wymarzone miejsce dla spragnionych kąpieli morskich i słonecznych. Rewa posiada wyśmienite warunki do uprawiania sportów wodnych – ciepłe i płytkie wody Zatoki Puckiej w połączeniu z wiatrem stwarzają doskonałe warunki dla wind- i kitesurfingu oraz przyjemnego żeglowania. W Mechelinkach możemy poddać się urokowi przystani rybackiej, gdzie częstym zwyczajem są obserwacje rybaków pracujących przy kutrach. A jak smakuje świeżo złowiona rybka!

 

kossakowo 3


Festyn Kaszubski oraz Dożynki Gminne to święto Kaszubów i rolników, ludzi pracy na lądzie i morzu. Te letnie imprezy folklorystyczne przyciągają rzesze sympatyków kultury, mowy, haftu i kuchni kaszubskiej oraz zwolenników swojskiej atmosfery i licznych atrakcji święta plonów. Samorząd i mieszkańcy gminy Kosakowo goszczą w tym czasie przedstawicieli zaprzyjaźnionych gmin partnerskich.

 

kossakowo 2


Dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu jest bogata oferta imprez i wydarzeń. Są to m.in.: Dni Gminy Kosakowo, podczas których koncerty, konkursy, Kosakowska Noc Kabaretowa i regaty żeglarskie skupiają uwagę mieszkańców i turystów – a to wszystko na łonie natury wśród unikatowych krajobrazów. Różnorodna oferta kulturalno-sportowa zachęca do wspólnej zabawy.


Pamięć historyczna, hołdowanie tradycji morskiej oraz kaszubskiej to priorytety, które w naszej gminie nie mogą być pomijane. Z tego też względu jedną z najważniejszych uroczystości bogatego kalendarza imprez jest uhonorowanie wyjątkowych ludzi w Ogólnopolskiej Alei Zasłużonych Ludzi Morza w Rewie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.


Nasi dorośli mieszkańcy realizują się, tworząc stowarzyszenia promujące kulturę i obyczaje kaszubskie, zainteresowania sportowe, czytelnicze oraz promujące zdrowy styl życia. Sukcesywnie rozbudowywana infrastruktura kulturalna i sportowa, a przede wszystkim ludzie, dzięki którym ona działa, są naszą wielką wartością.


Przez cały rok można korzystać z dobroczynnego wpływu klimatu i wypoczywać w otoczeniu czystych plaż, wspaniałych krajobrazów, unikalnych form ukształtowania terenu i bogactwa przyrody.


Gmina Kosakowo zaprasza.

© Magazyn Pomorski 2013

Tworzenie stron www megaweb.pl