Najnowsze wydanie 43

Okladki E Wydani Magazyn Pomorski

 

 

Redakcja

Prezes: Grażyna Anna Wiatr
Redaktor naczelny: Zbigniew Żukowski
Zespół redakcyjny: Ewa Judycka, Anna Umięcka, Alina Kietrys, Barbara Miruszewska, Cezary Spigarski, Jerzy Uklejewski, Paweł Janikowski, Tomasz Wróblewski, Ewelina Kroll

Skład: Maciej KREDA Jurkiewicz, www.produktart.pl

Dział foto: AJF Media, Maciej Kosycarz KFP, Radosław Michalak, Sławomir Panek, Fotogrupa, Marta Domańska, Krzysztof Lewandowski/KMArt Photo

Dla każdego coś odpowiedniego

Gmina Pruszcz Gdański czeka

 

gmian pruszcz 1


Gmina Pruszcz Gdański ma się nie tylko czym pochwalić przed turystami, ale też stwarza wiele pokus, które czynią ją niezwykle atrakcyjną i zachęcają do odpoczynku na jej terenie. Stwarza odpowiednie warunki aktywnego wypoczynku i rekreacji mieszkańcom.


Magdalena Kołodziejczak, wójt gminy Pruszcz Gdański, jest dumna, że to za jej kadencji powstał dwudziestoczterokilometrowy

 

Kajakowy Szlak
Elektrowni Wodnych Raduni,

 

gmian pruszcz 2


który wiedzie ze Straszyna przez Prędzieszyn – Kuźnice – Juszkowo – Pruszcz Gdański do Gdańska. Jest to jedyny taki szlak kajakowy znajdujący się pomiędzy Straszynem a Pruszczem Gdańskim. Na odcinku siedmiu kilometrów można zwiedzić elektrownie wodne z początku XX w., z których cztery są zabytkowe i wciąż czynne. Czas trwania spływu – od Straszyna do Pruszcza trwa około dwóch godzin, natomiast pokonanie całej trasy do Gdańska zajmuje około sześciu godzin.
Kolejną atrakcją jest

 

Szlak Śladami
Mennonitów


po Żuławach Gdańskich. Jego trzydziestoczterokilometrowa trasa wiedzie przez takie miejscowości jak: Gdańsk – Olszynka – Krępiec – Mokry Dwór – Wiślina – Lędowo – Wróblewo – Wocławy – Miłocin – Trutnowy – Cedry Wielkie – Leszkowy – Kiezmark. Na terenie gminy Pruszcz Gdański szlak Śladami Mennonitów przebiega przez malowniczą część żuławską od Krępca do Lędowa, gdzie można zboczyć z trasy szlaku i dojechać do Dziewięciu Włók, gdzie znajduje się zagroda holenderska z 1829 r. wieku.


Przy okazji wędrówki śladami Mennonitów w Wiślinie na terenie cmentarza można zobaczyć dzwonnicę z 1792 r. Jest to obiekt drewniany o konstrukcji słupowej oszalowanej deskami. Ponadto w tej miejscowości godnym uwagi jest dom mieszkalny z 1830 r. Natomiast w Lędowie wartym obejrzenia jest dom mieszkalny z pierwszej połowy XIX w. – parterowy, częściowo podpiwniczony, o konstrukcji zrębowej, posadowiony na ceglanej podmurówce.


Trzeba podkreślić, że kilkanaście obiektów i zespołów zabytkowych z terenu Gminy Pruszcz Gdański objętych jest prawną ochroną. Są to między innymi: zespół dworsko-parkowy z XIX wieku w Rusocinie, dzwonnica mennonicka z 1792 roku w Wiślinie, kościół św. Mikołaja z 1409 r. w Łęgowie, będący jednym z najcenniejszych zabytków kultury sakralnej powiatu gdańskiego.

 

Rowerowy Szlak Motławski

 

gmian pruszcz 5


przez Żuławy Gdańskie rozpoczyna się w Gdańsku, a kończy w Tczewie. W gminie Pruszcz Gdański wiedzie przez Krępiec – Mokry Dwór – Wiślinę – Lędowo. Jak sama nazwa wskazuje, szlak wiedzie wzdłuż Motławy i, co ważne dla rowerzystów, prowadzi głównie drogami asfaltowymi, ale mało uczęszczanymi. W ramach tego szlaku istnieje także trasa piesza, która nie pozwala, by z oczu znikło koryto rzeki. W opinii turystów szlak jest bardzo łatwy i przyjemny. Największą jego atrakcją jest przyroda. Żuławy Gdańskie poprzecinane są licznymi rowami i kanałami, przy których rosną charakterystyczne wierzby.
Kolejna duma i wizytówka gminy Pruszcz Gdański to:

 

Centrum Rekreacji
w Juszkowie


To tutaj – w jednym z najpiękniejszych miejsc nad brzegiem Raduni – powstała kilometrowa ścieżka przyrodniczo-zdrowotna (w tym także ciąg pieszo-rowerowy) z urządzeniami do ćwiczeń, placem zabaw i miejscem do rekreacji, magazynem ze sprzętem wodnym, boisko do koszykówki, chodniki, parking z szesnastoma miejscami postojowymi, w tym dla niepełnosprawnych, i stojaki dla rowerzystów. Na trasie ścieżki ustawiono trzy tablice edukacyjne, zbudowano także drewniany pomost do cumowania sprzętu wodnego, a nad brzegiem Raduni wygospodarowano miejsce do rozpalania ogniska. Na miejscu są również sezonowe sanitariaty z zewnętrznymi umywalkami. Do dyspozycji chętnych jest dziesięć kajaków i dwa rowery wodne.

 

Żuławski Tulipan


Sztandarowym produktem gminy staje się coroczne święto „Żuławski Tulipan” organizowane na przełomie kwietnia i maja w Mokrym Dworze. Jest to jedyna tego typu impreza na Pomorzu. Podczas święta największą atrakcją są kobierce układane z główek tulipanów oraz plenerowe koncerty muzyki. By ułożyć dywan o wymiarach 50 na 50 m wykorzystuje się ponad półtora miliona główek tych pięknych kwiatów, których zagłębiem są właśnie Żuławy.

 

Agroturystyka

 

gmian pruszcz 3


na terenie gminy Pruszcz Gdański cieszy się dużym zainteresowaniem turystów, którzy nie mogą narzekać na nudę. Szczególnie w sezonie letnim atrakcji nie brakuje.

 

 

 

 

 

Właściciele Chaty Żuławskiej serdecznie zapraszają do swojego gospodarstwa agroturystycznego znajdującego się w niewielkiej, niezwykle malowniczej miejscowości Krępiec, nad rzeką Motławą, na Żuławach Gdańskich:


„Naszą ofertę kierujemy do turystów, wczasowiczów, ludzi biznesu, gdyż jest to doskonała baza noclegowa dla wszystkich po aktywnym zwiedzaniu Trójmiasta i jego pięknych okolic, czy też załatwianiu spraw firmy. U nas odpoczniecie z dala od zgiełku miasta, w otoczeniu wspaniałego ogrodu, pełnego kwiatów, krzewów i drzew.


Krępiec to wieś oddalona od centrum Gdańska o około 7 km, w której trzy rzeki – Motława, Radunia i Czarna Łacha, zlewają się w jedno koryto, co ma swój specyficzny i niepowtarzalny urok. Raj dla wędkarzy, kajakarzy i miłośników przyrody.


Jedną z atrakcji turystycznych są przebiegające przez Krępiec szlaki pieszo-rowerowe: motławski, mennonicki oraz szlak kajakowy, na których możemy spotkać stare, zabytkowe zagrody holenderskie, która ujmują i przyciągają ludzi swym pięknem i specyfiką.
Do dyspozycji mamy dwa pokoje dwuosobowe z łazienkami oraz trzy pokoje czteroosobowe z dwiema łazienkami na korytarzu, duży pokój dzienny z telewizorem plus aneks kuchenny z lodówką i kuchenką gazową.”


Oto namiary
na Żuławską Chatę:
Krępiec 7
tel. 501 496 695
www.chatazulawska.krepiec.pl

 

 

Z kolei pani Halina Sulikowska z Juszkowa wraz z rodziną w swoim gospodarstwie od 2001 roku zajmuje się końmi i jeździectwem:


„Od dwóch lat udostępniamy doświadczonym jeźdźcom trzy konie do jazdy rekreacyjnej, z możliwością jazdy na ogrodzonym placu o powierzchni 4 tys. m2 lub wyjazdu w teren na niepowtarzalne ścieżki wśród pól i lasów. Zapraszamy wszystkich kochających konie i jeździectwo. Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia toczków i kamizelek.”


Dla miłośników koni adres:
Gospodarstwo Rolne 
Haliny Sulikowskiej
Juszkowo, ul. Działkowa 8; 
tel. 58 683 06 32; 
kom. 662 896 478
e-mailTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  

 

Jak widać, nawet najwybredniejszy turysta znajdzie w gminie Pruszcz Gdański coś dla siebie. Trudno się więc dziwić, że z roku na rok coraz więcej mieszkańców Trójmiasta lubi udać się do pobliskiej gminy nie tylko na weekend, ale także na urlop. Tym bardziej, że gmina Puszcz Gdański leży w pobliżu Trójmiasta – do Gdańska jest zaledwie 10 km. Przebiegają przez nią autostrada A1, drogi krajowe nr 91 i 7, obwodnica Trójmiasta oraz linia kolejowa E65 Północ–Południe.

© Magazyn Pomorski 2013

Tworzenie stron www megaweb.pl