Najnowsze wydanie 39

Okladki E Wydani Magazyn Pomorski 392019 

 

Redakcja

Prezes: Grażyna Anna Wiatr
Redaktor naczelny: Zbigniew Żukowski
Zespół redakcyjny: Ewa Judycka, Anna Umięcka, Alina Kietrys, Barbara Miruszewska, Cezary Spigarski, Jerzy Uklejewski, Paweł Janikowski, Tomasz Wróblewski, Ewelina Kroll

Skład: Maciej KREDA Jurkiewicz, www.produktart.pl

Dział foto: AJF Media, Maciej Kosycarz KFP, Radosław Michalak, Sławomir Panek, Fotogrupa, Marta Domańska, Krzysztof Lewandowski/KMArt Photo

Powiedzmy umownie: taki supermarket turystyczny

Powiedzmy-umownieRozmowa ze Zbigniewem Walczakiem, wójtem gminy Gniewino

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

? Panie wójcie, czy Polacy kochają wieś, lubią spędzać na niej na przykład urlop?

 

Powinniśmy się raczej zastanowić, czy my, mieszkańcy obszarów wiejskich, kochamy wieś, a głęboko wierzę, że tak jest, bo tylko wtedy nasza oferta może być ciekawa i warta zobaczenia. Warunkiem osiągnięcia sukcesu jest praca z wielkim zaangażowaniem i pasją, nie ważne czy mieszkamy w mieście, czy na wsi. Dziś Gniewino należy do najlepiej rozwijających się gmin nie tylko w Polsce, czego dowodem jest wyróżnienie nas w zeszłym roku prestiżową nagrodą Europejskiego Stowarzyszenia Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi – ARGE za „Szczególne osiągnięcia w wielu obszarach odnowy wsi”. Mam nadzieję, że nasza praca i pomysły zachęcą mieszkańców miast do jeszcze częstszego odwiedzania polskiej wsi.

 

? Jeszcze kilka lat temu agroturystyka była niezwykle modna. Czy ta moda nadal się utrzymuje i czy w Gniewinie dużo mieszkańców zdecydowało się na tę formę zarabiania na życie?

 

Agroturystyka to specyficzny rodzaj usług noclegowych. Właściciele gospodarstw agroturystycznych oferują turystom nie tylko zakwaterowanie, ale i możliwość bezpośredniego czerpania z tego, co potocznie uważane jest za zalety wsi. W Gniewinie takich atrakcji jest wiele, dlatego liczba gospodarstw agroturystycznych na terenie gminy systematycznie rośnie. Problemem hamującym rozwój bazy noclegowej w okolicach Gniewina jest brak bezpośredniego dostępu gminy do morza. Uprawiana przez nas turystyka musi cechować się wysokim poziomem usług i niebanalnymi pomysłami, aby wygrać z konkurencją oferty noclegowej miejscowości nadmorskich. Nie czujemy się jednak w żaden sposób gorsi, a jedynie bardziej zmotywowani i świadomi stawianych sobie celów.

 

? Które miejsca, miejscowości w gminie należą do najatrakcyjniejszych i dlaczego?

 

W związku z organizacją w Gniewinie centrum pobytowego UEFA podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 dużym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się Centrum Sportowe Gniewino, wraz z hotelem Mistral Sport ****. Choć od turnieju minął już prawie rok, w miejscu tym wciąż możemy znaleźć pamiątki po pobycie drużyny narodowej Hiszpanii.
Najbardziej znaną atrakcją turystyczną gminy już od siedmiu lat jest kompleks turystyczno-rekreacyjny „Kaszubskie oko”. Wieża widokowa, minigolf, makiety dinozaurów i stolemów (kaszubskich olbrzymów) oraz place zabaw dla dzieci sprawiają, że jest to wyjątkowo lubiane miejsce,
w szczególności wśród turystów podróżujących z dziećmi.
Nieco inną ofertę kieruje do mieszkańców i turystów Nadole, miejscowość położona na brzegu Jeziora Żarnowieckiego. Systematyczna realizacja planu zarybiania akwenu sprawiła, że jezioro to nazywane jest rajem dla wędkarzy. W sierpniu 2011 r. zakończyła się modernizacja infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej przystani w Nadolu, w wyniku której m.in. zostało przedłużone molo wraz z uporządkowaniem terenów spacerowych. Cumujące w Nadolu statek wycieczkowy „Nadolanin”, szybkie łodzie motorowe, łodzie wędkarskie i rowery wodne stanowią nie lada atrakcję dla wielu turystów i mieszkańców regionu.
Ale to nie wszystko, co ma do zaoferowania gmina Gniewino. Odremontowane dworki, liczne stadniny koni i ścieżki rowerowe oraz park nordic walking sprawiają, że Gniewino jest niezwykle interesującym zakątkiem Polski.

 

? Turysta musi mieć gdzie spać, zjeść i wypocząć. Zacznijmy od pierwszego elementu. Zapewne nie wszystkich stać na noclegi w hotelu Mistral Sport, który notabene gościł hiszpańskich piłkarzy na EURO 2012. Czy oferta noclegowa Gniewina jest wystarczająca?


Tak, to prawda, że hotel Mistral Sport **** większość swojej oferty kieruje do klientów oczekujących najwyższych standardów jakości. Na potrzeby odbiorców z pozostałych segmentów rynku odpowiada dość duża liczba gospodarstw agroturystycznych oraz domków i pokoi do wynajęcia. Wciąż istnieje potrzeba rozwoju bazy noclegowej o standardzie ekonomicznym, przeznaczonej do obsługi turystyki grupowej, mogącej przyjąć większą liczbę turystów w jednym miejscu w tym samym czasie. Dlatego właśnie na tym skupiają się w najbliższym czasie nasze działania.

 

? A jak wygląda kwestia konsumpcji? Czy są na przykład miejsca, w których można posmakować regionalnych, kaszubskich potraw?


Oferta gastronomiczna gminy jest dość zróżnicowana i obejmuje zarówno potrawy kuchni europejskiej, jak i regionalnej. W Nadolu powstaje restauracja, która będzie serwowała dania ze świeżych ryb z Jeziora Żarnowieckiego. Natomiast w kompleksie „Kaszubskie oko” będzie gotowana stolemowa zupa, sporządzana według tradycyjnej kaszubskiej receptury. Zatem sezon 2013 w gminie Gniewino zapowiada się wyjątkowo smacznie i interesująco.

 

? Ciekawi mnie, co też można robić (jak spędzać wolny czas) w gminie Gniewino, gdy pogoda nie podpisuje?

 

Powiedzmy-umownie 2


Na przestrzeni ostatnich lat pogoda na wybrzeżu potrafi turystom spłatać figla, my jednak stawiamy czoła wyzwaniu, oferując szeroki wachlarz ofert. Oprócz obiektów sportowych i rekreacyjnych: pływalni krytej, bowlingu czy ścianki wspinaczkowej na hali widowiskowo-sportowej, przy każdej pogodzie można podziwiać widoki z wieży widokowej kompleksu „Kaszubskie oko” czy zapoznać się z kulturą kaszubską w skansenie w Nadolu.

 

? Czy wybudowany w 2006 roku kompleks turystyczno-rekreacyjny „Kaszubskie oko” sprawdził się, a obiekt cieszy się zainteresowaniem?

 

Tak, „Kaszubskie oko” to najbardziej rozpoznawalna atrakcja turystyczna gminy, a jej lokalizacja przy zbiorniku górnym Elektrowni Wodnej Żarnowiec sprawia, że coraz to nowi turyści są zainteresowani podziwianiem z platformy widokowej wieży największej w Polsce elektrowni szczytowo-pompowej. Warto zauważyć, że oferta kompleksu z każdym sezonem powiększa się o nowe atrakcje, co powoduje, że warto bywać w Gniewinie regularnie.

 

? Chociaż w gminie są cztery jeziora, to najsłynniejsze i ponoć najpiękniejsze jest Jezioro Żarnowieckie. Czy w jego okolicach można wypocząć, znajdując godziwy nocleg i posiłek?

 

Z pewnością tak. Nadole i Czymanowo, miejscowości zlokalizowane na brzegach Jeziora Żarnowieckiego, kuszą turystów bogatą ofertą domków agroturystycznych oraz noclegowych. Bliskość jeziora, atrakcyjna infrastruktura turystyczna Nadola i bogate łowiska sprawiają, że jezioro jest bardzo aktywną turystycznie i lubianą przez odwiedzających częścią regionu.

? Ważnym czynnikiem rozwoju turystyki są drogi, po których można dojechać do celu. Jaki jest stan tych, które prowadzą do gminy Gniewino?

Na przestrzeni ostatnich siedmiu lat udało nam się uporządkować większość dróg, dbając nie tylko o naprawę nawierzchni, ale przede wszystkim o wprowadzenie nowych rozwiązań. Jakość nawierzchni wyróżnia nas bardzo pozytywnie na tle wielu podobnych gmin. W rezultacie poruszanie się po Gniewinie jest nie tylko wygodne, ale i coraz bardziej bezpieczne. Nie mamy wpływu na drogi znajdujące się poza naszymi granicami, ale dojazd do gminy nie stanowi problemu. Oczywiście wraz z rozwojem ruchu samochodowego drogi też będą musiały być przebudowywane.

 

? Nie mniej istotny jest stan środowiska naturalnego. Jak wygląda ten aspekt turystyczny w wydaniu gniewińskim?


Rozbudowując ofertę turystyczną gminy, usiłujemy w jak najmniejszym stopniu wpływać na otaczające nas środowisko naturalne. Staramy się nie naruszyć harmonii ekosystemów przyrodniczych. Zdajemy sobie jednak sprawę, że otwierając się na masowy ruch turystyczny, nie unikniemy negatywnych wpływów turystyki na stan środowiska naturalnego gminy. Jednak podjęcie właściwych działań już na etapie planowania poszczególnych inwestycji pozwala nam na zmniejszenie ujemnych skutków. Niezwykle ważne jest również budowanie wrażliwości na przyrodę wśród turystów odwiedzających gminę i korzystających z naszej bazy noclegowej. Doświadczenia wskazują, że turyści nie do końca świadomi są tego, jak duży wpływ mają na przyrodę gminy Gniewino. Większość naszych inwestycji skupiona jest w północnej części gminy, która była poddana od lat siedemdziesiątych dużym przekształceniom w związku z budową elektrowni wodnej i jądrowej. Część południowa zaś to miejsce dla fascynatów kontaktu z naturą z dala od skupisk masowej turystyki.

 

? Jak i czym zachęciłby Pan turystów do odwiedzenia Gniewina?


Poprzez systematyczne rozbudowywanie oferty turystycznej i rekreacyjnej Gniewino ma szansę stać się swego rodzaju „supermarketem turystycznym” regionu, w którym oferowane będą ciekawe i niepowtarzalne usługi turystyczne świadczone na wysokim poziomie. Jestem pewien, że warto nas często odwiedzać i jeszcze nieraz Gniewino pozytywnie zaskoczy turystów.


Rozmawiała
Aleksandra Jankowska

© Magazyn Pomorski 2013

Tworzenie stron www megaweb.pl