Najnowsze wydanie 39

Okladki E Wydani Magazyn Pomorski 392019 

 

Redakcja

Prezes: Grażyna Anna Wiatr
Redaktor naczelny: Zbigniew Żukowski
Zespół redakcyjny: Ewa Judycka, Anna Umięcka, Alina Kietrys, Barbara Miruszewska, Cezary Spigarski, Jerzy Uklejewski, Paweł Janikowski, Tomasz Wróblewski, Ewelina Kroll

Skład: Maciej KREDA Jurkiewicz, www.produktart.pl

Dział foto: AJF Media, Maciej Kosycarz KFP, Radosław Michalak, Sławomir Panek, Fotogrupa, Marta Domańska, Krzysztof Lewandowski/KMArt Photo

NA TURYSTYCE MOŻNA ZARABIAĆ

na-turystyce-mozna-zarabiacRozmowa z Cezarym Bieniaszem-Krzywcem, starostą powiatu gdańskiego w Pruszczu Gdańskim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

? Już drugą kadencję pełni Pan funkcję starosty powiatu gdańskiego, powiatu graniczącego bezpośrednio z aglomeracją trójmiejską. Jaki charakter ma powiat?

 

Powiat gdański składa się z gminy miejskiej Pruszcz Gdański i gmin wiejskich: Cedry Wielkie, Kolbudy, Pruszcz Gdański, Przywidz, Pszczółki, Suchy Dąb i Trąbki Wielkie. Teren powiatu jest zróżnicowany: część zachodnia to Wyżyna Gdańska ze wzgórzami morenowymi, jeziorami, lasami, malowniczymi przełomami i zakolami Raduni, część wschodnia, żuławska, ma charakter rolniczy – ziemia jest tam żyzna, dominują duże gospodarstwa rolne. W zachodniej części funkcjonują raczej małe gospodarstwa indywidualne. Tam też umiejscowiły się zakłady przemysłowe: browar Bielkówko, gorzelnia Goszyn (producent słynnej wódki Goldwasser), Tan-Viet w Łęgowie. W Pruszczu Gdańskim istnieje szereg firm, także z kapitałem zagranicznym, duże centra logistyczne jak LPP S.A. Pruszcz Gdański, położony niedaleko węzła A1 w Rusocinie, był terenem wielu inwestycji komunikacyjnych. W tym roku zbudowanych zostało 20 km dróg. Powiat nasz przoduje w województwie w zakresie inwestycji. Boom budowlany jest wprawdzie nieco mniejszy niż przed paroma laty, ale mieszkańców wciąż przybywa. Powiat gdański ma już ponad 100 tysięcy (zameldowanych) mieszkańców. Na uwagę zasługuje działalność Kół Gospodyń Wiejskich, które zajmują się kulturą i tradycjami regionalnymi. Na turnieju KGW powiatu gdańskiego zwyciężyła reprezentacja wsi Grabiny-Zameczek. Rywalizacja obejmowała wypiek chleba, pokaz mody, śpiew, taniec i przygotowanie potraw. To samo koło zdobyło grand prix turnieju wojewódzkiego w Sztumie.

 

? Powiat gdański jest terenem atrakcyjnym dla turystów, choćby z uwagi na Dolinę Raduni.

 

na-turystyce-mozna-zaarabiac 2

 

Warto zwrócić uwagę na szlak ośmiu elektrowni wodnych zbudowanych w latach 1910–1937 o łącznej mocy 14 MW, z których jedną, w Straszynie, można zwiedzać i obejrzeć działające wciąż urządzenia z 1910 roku. Stanowią one cenne zabytki przedwojennej architektury przemysłowej. W naszym regionie mamy wiele atrakcji. Cztery rezerwaty przyrody: Jar Reknicy, Bursztynowa Góra, Wyspa na Jeziorze Przywidz, Dolina Kłodawy, a także części obszarów krajobrazu chronionego, pomniki przyrody. Mamy piękne szlaki turystyczne, jak choćby Szlak Śladami Mennonitów, Szlak Motławski, Szlak Domów Podcieniowych i wiele innych. Problemem jest, jak przekonać turystów, zachęcić ich do zwiedzenia powiatu gdańskiego. Targi turystyczne tracą na znaczeniu, powinny zmienić swą formułę. Dziś można załatwić wszystko przez Internet – zobaczyć ofertę danego miejsca, zabukować hotel, kupić bilety. Bywałem na targach turystycznych w innych krajach. Na targach w Wilnie zwiedzający mogą poznać dokładnie oferty turystyczne, wypróbowując np. ścianki wspinaczkowe, rozgrywając mecz pingpongowy czy korzystając z innych atrakcji związanych z daną ofertą. Na ostatnich Gdańskich Targach Turystycznych nagrodę główną w konkursie publiczności za bogaty program atrakcji w strefie kultury otrzymała Faktoria z Pruszcza Gdańskiego.

 

? Na czym polega działanie Faktorii?

 

W okresie od II do V wieku naszej ery okolice Pruszcza Gdańskiego były dużym kompleksem osadniczym Pomorza. Znaleziono tam wiele eksponatów archeologicznych – monety, towary importowane z terenów Imperium Romanum. Dlatego rekonstrukcja Faktorii Handlowej i Międzynarodowego Szlaku Bursztynowego z czasów rzymskich w Pruszczu Gdańskim jest wyjątkowym przedsięwzięciem turystycznym i archeologicznym w skali kraju.


? Na jakich turystów liczy powiat? Polskich czy też zagranicznych?


na-turystyce-mozna-zaarabiac 3

 

Powinniśmy intensyfikować ruch turystyczny ze Wschodu. Turyści stamtąd przyjeżdżają do nas nie tylko w celach handlowych, ale również by coś zwiedzić. Tymczasem ruch przygraniczny (bezwizowy) otwarty jest tylko w małej części województwa. Otrzymanie wizy wymaga wykupienia siedmiu noclegów w hotelach. Gdy w Słowacji wprowadzono krótszy, trzydniowy wymóg noclegów, ruch turystyczny znacznie się wzmógł. Niestety, powrócono do obowiązku wykupu siedmiu noclegów. Sądzę, że bardziej elastyczne i dogodne dla turystów ze Wschodu wymogi wizowe przyniosłyby masowy napływ zwiedzających. Na turystyce można przecież zarabiać. Mamy na Pomorzu wiele atrakcji, ale na przykład Gdańsk żyje turystyką tylko latem. Wrocław czy Poznań lepiej organizują ruch turystyczny.

 

? Promuje Pan turystykę w powiecie jako starosta…

 

…i jako członek Lokalnej Organizacji Turystycznej, która, niestety, jest słaba, dysponuje niewielkimi środkami i nie stać nas na kompleksową informację turystyczną. W LOT jest szesnastu członków – gminy, przedsiębiorcy. Promowałem naszą Lokalną Organizację Turystyczną na targach turystycznych w Kaliningradzie. Zaproszono mnie do przygotowywania potraw podczas Święta Śledzia. Duże wzięcie miały śledź pod białą szubą (z jogurtu), śledź w czosnku, ryba po grecku, bigos i zupa porowa. Bigos gotowany przez trzy dni. W domu również gotuję bigos, nawet dłużej. Rosjanie cenią polską kuchnię, ale narzekają na brak typowo polskich dań w naszych restauracjach. Chcieliby na przykład zjeść tradycyjnego schabowego z kością i inne niewyszukane potrawy bez wymyślnych dodatków i składników. Jestem zwolennikiem prostej kuchni, zdrowej, opartej na rodzimych produktach. Nasze polskie wyroby mięsne będą miały wkrótce szansę wejść na rynek rosyjski. Zakłady Mięsne Nowak zakładają filię w Kaliningradzie i produkty stamtąd będą sprzedawane także w Moskwie. Może to ryzykowne przedsięwzięcie, ale trzeba wspierać polską przedsiębiorczość. Nie mamy szans na wejście na rynek zachodniej Europy, powinniśmy więc starać się zaistnieć na wschodnim. Mamy dobre relacje z Finlandią, ale na przykład próba wejścia tam na rynek z naszą kiełbasą krakowską nie powiodła się. Według tamtejszych norm ma za dużo tłuszczu.


? Ma Pan bardzo racjonalne i nowoczesne podejście do działań gospodarczych w powiecie gdańskim i nie tylko. Jako starosta zajmuje się Pan jeszcze innymi sferami życia w regionie…

 

To bezpieczeństwo w powiecie (ratownictwo medyczne), pomoc społeczna, rodziny zastępcze. Od dziecka pracowałem. Przed objęciem funkcji starosty pracowałem w firmie zajmującej się dystrybucją pościeli, potem założyłem firmę produkującą chipsy chlebowe, do których sam opracowałem technologię. Pracując w samorządzie, trzeba się znać na wielu sprawach, być aktywnym nie tylko do zakończenia dnia pracy o 15.30.

 

na-turystyce-mozna-zaarabiac 4


Dziękuję za rozmowę.
Barbara Miruszewsk

© Magazyn Pomorski 2013

Tworzenie stron www megaweb.pl