Najnowsze wydanie 42

Okladki E Wydani Magazyn Pomorski 42 

 

 

Redakcja

Prezes: Grażyna Anna Wiatr
Redaktor naczelny: Zbigniew Żukowski
Zespół redakcyjny: Ewa Judycka, Anna Umięcka, Alina Kietrys, Barbara Miruszewska, Cezary Spigarski, Jerzy Uklejewski, Paweł Janikowski, Tomasz Wróblewski, Ewelina Kroll

Skład: Maciej KREDA Jurkiewicz, www.produktart.pl

Dział foto: AJF Media, Maciej Kosycarz KFP, Radosław Michalak, Sławomir Panek, Fotogrupa, Marta Domańska, Krzysztof Lewandowski/KMArt Photo

Jubileusz 20-lecia firmy Etmal Wspomnienia i podziękowania

ZAŁOGA FIRMY ETMAL

 

Jubileuszowe, serdeczne spotkanie Etmala odbyło się w Hotelu Wieniawa w Rekowie Górnym. Przybyli zaproszeni goście i pracownicy firmy, bowiem zarówno dla założycieli, jak i szefów Etmalu – Mieczysława Pohla i Andrzeja Antczaka, jak również dla wielu pracowników związanych z firmą od wielu lat, był to wyjątkowy dzień i ważne spotkanie.

Czytaj więcej...

Polskie rolnictwo zwiększa potencjał eksportu zbóż

2019.10.10 fot. T. Urbaniak 052

 

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podpisał list intencyjny z Zarządem Morskiego Portu Gdynia w obszarze współpracy zmierzającej do zwiększenia dynamiki rozwijającego się eksportu zbóż od polskich producentów.

Czytaj więcej...

Otwarcie Magazynu Wysokiego Składowania w Centrum Logistycznym Portu Gdynia

2019.08.22 fot. T. Urbaniak 001

 

Nowoczesny magazyn wysokiego składowania jest jednym z kluczowych elementów Intermodalnego Centrum Logistycznego w Porcie Zachodnim. Zarząd Morskiego Portu Gdynia, mając na uwadze stale rosnące wymagania rynku, szczególnie w obszarze zaplecza logistyczno-magazynowego, z powodzeniem zakończył wszystkie prace budowlane. Jest to pierwszy z czterech przewidzianych do realizacji tego typu magazynów w Porcie Gdynia, który już w momencie budowania znalazł najemcę.

Czytaj więcej...

Kamień węgielny pod budowę Publicznego Terminalu Promowego w Porcie Gdynia

nowy terminal promowy v2 pl kopia

 

Inwestycja, która jest kluczową inwestycją Zarządu Morskiego Portu Gdynia, a której generalnym wykonawcą jest DORACO, przyczyni się do przyjmowania większej liczby promów oraz ułatwi manewrowanie promów o długości 240 m. Skróci się czas związany z zawinięciem statku do portu (czas liczony od rozpoczęcia cumowania do wyjścia jednostki z portu nie przekroczy 120 min.).

Czytaj więcej...

Krajowa Spółka Cukrowa SA otworzyła Terminal Cukrowy w Porcie Gdańsk

DJI 0887

 

KSC SA zainwestowała ponad 100 mln zł w budowę Terminalu Cukrowego, silosu i infrastruktury nabrzeża. Pozwoli to spółce dotrzeć do nowych rynków zbytu w Azji i Afryce. Krajowa Spółka Cukrowa planuje w najbliższych latach wysyłkę swojego cukru za pomocą Terminalu w wysokości 300 tys. ton. Dzięki tej inwestycji w Trójmieście przybędzie kilkadziesiąt nowych miejsc pracy.

Czytaj więcej...

Festiwal polskiego kina w Gdyni

DSC 1520

Ekipa filmu „Interior” w reż. Marka Lechki.

Kronika

Czytaj więcej...

Festiwal polskiego kina w Gdyni Wpadki, afery, ale też dobre filmy

Zdj. festiwal Zanussi
Krzysztof Zanussi

 

Opadły emocje, ale komentarze na temat 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, regulaminu klasyfikującego filmy do konkursu, decyzji jury, ocen reżyserów, krytyków, producentów i obserwatorów festiwalu nie milkną. Trwa dyskusja nad zmianą formuły festiwalu. Powrót osoby na stanowisko dyrektora artystycznego tej imprezy wydaje się konieczny.

Czytaj więcej...

Pomorska Nagroda Literacka Wiatr od Morza

Pomorska-Nagroda-Literacka-fot-materiały-WiMBP-007

 

„Latawiec z betonu” Moniki Milewskiej i „Gdańskie ogrody” Ewy Barylewskiej-Szymańskiej, Katarzyny Rozmarynowskiej, Zofii Maciakowskiej i Wojciecha Szymańskiego to książki nagrodzone w tegorocznej – drugiej edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza. Wyróżnienie za całokształt pracy literackiej otrzymał Aleksander Jurewicz. Natomiast Kaszubską Nagrodą Literacką uhonorowano Krystynę Lewnę. Przewodniczącym jury był prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski.

Czytaj więcej...

Wina z etykietą

ZDJECIE4 -18.10

Od lewej: Piotr Borawski – wiceprezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Lefay Gael – kierownik Departamentu PGC, E. Leclerc, oraz Alain Mompert – konsul honorowy Francji na Pomorzu.

Wielkie francuskie święto wina tradycyjnie obchodzone jest w Gdańsku w październiku. W tym roku po raz drugi targi odbyły się w Hotelu Mercure w Gdańsku. Organizatorami tego wydarzenia byli: konsul honorowy Francji na Pomorzu Alain Mompert z małżonką, Florence i Frederic de Guitarre wraz z Joanną Szymańską – e.Leclerc w Gdańsku, a także Adam Uradziński – manager restauracji Winestone w Hotelu Mercure Gdańsk Stare Miasto.

Czytaj więcej...

Glaza Expo Design w Hevelianum i w galerii

Od lewej Małgorzata Chmiel Tomasz Glaza Barbara Glaza Małgorzata Glaza Połoczańska

Od lewej: Małgorzata Chmiel, Tomasz Glaza, Barbara Glaza, Małgorzata Glaza Połoczańska.

Plener malarski „Na dachu Gdańska” zorganizowali wspólnie Galeria Glaza Expo Design oraz Hevelianum. Malarska przygoda rozpoczęła się na Górze Gradowej – miejscu, gdzie połączono siły nauki i sztuki.

Czytaj więcej...

Warto obejrzeć. Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa w Wybrzeżu

zdj. teatr wybrzeze karmoniola-

 

W ramach Roku Moniuszkowskiego Teatr Wybrzeże wystawił „Karmaniolę, czyli od Sasa do Lasa” Stanisława Moniuszki z librettem Joanny Kulmowej. Ojcem chrzestnym tej trafionej pozycji repertuarowej okazał się Cezary Niedziółka – kierownik literacki gdańskiej sceny, a rzecz zgrabnie wyreżyserował Paweł Aigner, znany dobrze publiczności Trójmiasta.

Czytaj więcej...

Portowa rzeczywistość na wyciągnięcie ręki Port Gdynia w Centrum Nauki Experyment

CSPI0009

Alicja Harackiewicz – dyrektor Centrum Nauki Experyment, wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz i Adam Meller – prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Port Gdynia świętował swoje 97. urodziny w Centrum Nauki Experyment. Z tej okazji nastąpiło uroczyste uruchomienie interaktywnych stanowisk – symulatorów edukacyjnych PortMaster. Dzięki innowacyjnej formule interaktywny system przybliża gościom codzienne czynności wykonywane w związku z pracą terminali przeładunkowych oraz ruchem statków w Porcie Gdynia.

Czytaj więcej...

Inteligencja kulturowa kluczem do sukcesu w biznesie

Zdj. Wista uczestnicy konferencji

 

Wista Poland – Stowarzyszenie Kobiet Gospodarki Morskiej i Handlu – ma dwadzieścia pięć lat.

Czytaj więcej...

Pomorskie Gryfy Gospodarcze 2019

SPO 3738

 

Zanim wręczono te ważne i prestiżowe nagrody pomorskie, odbyła się debata na temat aktualnych trendów w gospodarce, w której uczestniczyli prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC, oraz dr Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista mBanku. To teoretyczne preludium nadało niezwykłą rangę uhonorowanym tegorocznymi Pomorskimi Gryfami Gospodarczymi.

Czytaj więcej...

Samorząd Pomorza z Wektorem 30-lecia Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej

Samorząd z Wektorem

 

Pomorze oraz Mazowsze zostały wyróżnione Wektorami 30-lecia Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej w kategorii województw. Rada Dialogu Społecznego otrzymała Wektora Nadziei. Natomiast prof. dr hab. Henryk Skarżyński został uhonorowany Wektorem Specjalnym.

Czytaj więcej...

Już wkrótce poznamy Pomorskiego Pracodawcę Roku 2019

8

Gdańskie Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AmberExpo.

14 lutego 2020 roku gdańskie Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Amber Expo ponownie stanie się najważniejszym miejscem dla pomorskiego biznesu. Tego wieczoru nagrodzeni zostaną przedsiębiorcy, którzy przystąpili do konkursu „Pomorski Pracodawca Roku 2019” realizowanego przez organizację Pracodawcy Pomorza.

Czytaj więcej...

Nagroda Księżniczki Asturii dla Gdańska Za dążenie do zgody

7c412dd2-90b3-4349-a0b7-a916fab0f25b

 

Nagroda Księżniczki Asturii nazywana jest hiszpańskim Noblem. Gdańsk otrzymał tę nagrodę za dążenie do zgody. Uznano, że „Przyszłość i teraźniejszość w Gdańsku to wrażliwość na solidarność, obronę wolności oraz praw człowieka, a także ochronę pokoju”.

Czytaj więcej...

Open Eyes Economy on Tour w Gdańsku Bez relacji nie ma rozwoju – biznesu, nauki, społeczeństwa

prof. Tomasz Szlendak 2

Prof. Tomasz Szlendak

 

Relacje – nawiązywane, umacniane, rozwijane, dyskutowane w różnych kontekstach: biznesowych, społecznych, osobistych – były bohaterkami konferencji zatytułowanej „Relacje – nowy fundament rozwoju”, która – w ramach Open Eyes Economy on Tour 2019 – odbyła się 8 października br. w gdańskim Amber Expo. Praktycy biznesu, akademicy, samorządowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych, w sumie blisko 270 osób, zastanawiali się m.in. nad tym, czy doceniamy wartość relacji, co nas ogranicza w ich budowaniu, jak wykorzystywać ich potencjał do rozwoju miast, biznesu i edukacji.

Czytaj więcej...

Jakość kształcenia GFKM potwierdzona prestiżowym certyfikatem

Ceryfikat dla Fundacji Menedżerów

 

Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów otrzymała prestiżową akredytację CEEMAN IQA (International Quality Accreditation), potwierdzającą spełnienie najwyższych międzynarodowych standardów edukacji menedżerskiej.

Czytaj więcej...

#CoBędzieJutro?

 M  8298

 

Jak będzie wyglądać demokracja w niedalekiej przyszłości? Jakie zmiany nastąpią w gospodarce i czym będzie się charakteryzować Europa za kilka lat? Czyli w skrócie – co będzie jutro? Właśnie taki był temat, a właściwie hashtag IX Europejskiego Forum Nowych Idei. Ludzie odpowiedzialni za jutro, poszukujący inspiracji, rozwiązań i dialogu o przyszłości spotkali się w dniach 24–26 września w Sopocie w hotelu Sheraton.

Czytaj więcej...

Ponad 4 mln zł pożyczki OZE na ekologiczny prąd i ciepło na Żuławach

IMG 2567

 

Pożyczka OZE to kolejny sposób na inwestowanie w odnawialne źródła energii. Dzięki temu zmniejszy się m.in. emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Pomorski Fundusz Pożyczkowy (PFP) ma dla pomorskich przedsiębiorców prawie 60 mln zł.

Czytaj więcej...

W Rënku o programie rozwoju obszarów wiejskich

DSC 2621

Brama wjazdowa do Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk.

 

Ryszard Zarudzki, wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi, spotkał się z dziennikarzami w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-SpożywczymRënk. Tematem spotkania była „Organizacja rynków rolnych oraz wsparcie dla rolników i producentów żywności w nowym okresie programowania WPR po 2020”.

Czytaj więcej...

Ponad 40 mln zł dodatkowych środków unijnych w Trójmieście

 

dodatkowe środki dla 3 miast

Od lewej: Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Alan Aleksandrowicz wiceprezydent i Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz Michał Glaser, Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot.

 

2 października w Sali konferencyjnej Portu Lotniczego w Gdańsku Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, wręczył władzom Gdańska, Gdyni i Sopotu informacje o zwiększeniu unijnego dofinansowania dla inwestycji realizowanych przez te samorządy.

Czytaj więcej...

Pomorska branża turystyczna wyrusza w kierunku Gospodarki Obiegu Zamkniętego

Firmy  nagrodzone Konferencja CIRTOINNO

 

Gospodarka Obiegu Zamkniętego to dziś światowy trend. 10 października odbyła się konferencja organizowana przez Agencję Rozwoju Pomorza, która dała możliwość przedstawienia idei GOZ i zainspirowania firm turystycznych z Pomorza. Wydarzenie było częścią międzynarodowego projektu CIRTOINNO – circular economy tools to support innovation in blue and green tourism business, którego celem jest wdrażanie innowacyjnych rozwiązań zgodnych z GOZ przez hotele, restauracje i ośrodki SPA – z korzyścią dla środowiska i własnego biznesu.

Czytaj więcej...

Nowy Jedwabny Szlak

Dubaj kopia

 

Pomorskie firmy w dniach 17–19 września wzięły udział w targach Middle East Design & Hospitality Week Dubai. Region Pomorza reprezentowały firmy projektujące i produkujące meble, oświetlenie, designerskie dekoracje, profesjonalne wyposażenie i innowacyjne rozwiązania budowlane. Siedem firm spośród kilkunastu obecnych skorzystało z powierzchni wystawienniczej zorganizowanej przez Agencję Rozwoju Pomorza SA w ramach projektu „Pomorski Broker Eksportowy”.

Czytaj więcej...

Święto w filharmonii w 30. rocznicę zjednoczenia Dzień Jedności Niemiec w Gdańsku

SPO 4097

 

To w Niemczech święto państwowe. 3 października został uznany za dzień, w którym połączyły się dwa światy niemieckie – zachodni ze wschodnim. Miastem, w którym naprawdę rozpoczął się symboliczny proces upadku Muru Berlińskiego, był Lipsk.

Czytaj więcej...

Włącz się do gry Wszystko zaczęło się od torebki

IMG 5328

Od lewej: Debi Hemmeter – współzałożycielka Lean in,i Aleksandra Harasiuk – założycielka Lean in Poland.

 

Liderka Lean in Poland Aleksandra Harasiuk kolejny raz uczestniczyła w międzynarodowej konferencji Lean in Leaders w San Francisco. Tylko 90 liderek spośród 44 000 istniejących na całym świecie kół Lean in Circles zostało zaproszonych, by wziąć udział w prelekcjach, warsztatach i spotkaniu z jedną z najbardziej wpływowych kobiet świata – COO Facebooka Sheryl Sandberg.

Czytaj więcej...

Warto być przyzwoitym...

Bartoszewski i Sopot

 

„Bartoszewski 1922–2015. Pod prąd – Pamięć – Pojednanie”. Taka wystawa została otwarta w Ratuszu Miejskim w Homburgu (Saara), z inicjatywy Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Kraju Saary i Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Berlinie.

Czytaj więcej...

Na Politechnice Gdańskiej profesor Józef Woźniak Rzecznik praw i wartości akademickich

Woźniak

 

Senat Politechniki Gdańskiej powołał prof. dr. hab. inż. Józefa Woźniaka z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki na funkcję rzecznika praw i wartości akademickich na kadencję 1.11.2019–31.08.2020.

Czytaj więcej...

Czyste oceany, czyli plastik ujarzmiony

marcin dorocinski przekonuje ze kazdy powinien zaczac ochrone srodowiska od siebie

Marcin Dorociński przekonuje, że każdy powinien zacząć ochronę środowiska od siebie.

 

Reinhard Schneider, Marcin Dorociński i Marcin Meller wzięli udział w panelu dyskusyjnym „Czyste oceany bez plastiku – wizja czy przyszłość”. Problem plastiku jest jedną z najbardziej palących kwestii XXI wieku.

Czytaj więcej...

vPierwszy salon w Europie AMG Brand Center Gdańsk

D61B7385

 

Uroczyste otwarcie nowoczesnej stacji AMG Brand Center Gdańsk uświetniły premiery aż czterech modeli Mercedes-AMG, które przyjechały do Trójmiasta prosto z targów we Frankfurcie. Tokio, Sydney, Pekin, Szanghaj i... Gdańsk – tak wygląda aktualna lista miast,w których można odwiedzić salony AMG Brand Center.

Czytaj więcej...

VII Gala Ladies In Red Silne, piękne, odważne

 E0A4700 pp pp

 

„Gala to dla mnie wielka radość, bo też innym mogę dać radość. To także duża dawka inspiracji i pięknego przekazu. Kiedy widzę szczęśliwe panie jako modelki na wybiegu, to wiem, że moja idea ma sens i cel zostanie osiągnięty” – mówiła Maria Gotkiewicz, autorka projektu Ladies In Red, organizatorka VII gali w II edycji programu OnkoKobiety.

Czytaj więcej...

Ultraekologiczne autobusy w Gdyni

 DSC6362

 

55 nowoczesnych i ekologicznych autobusów trafiło do eksploatacji na gdyńskich liniach komunikacji publicznej. Wszystkie spełniają najbardziej restrykcyjne unijne normy spalania Euro 6 D, są w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, wyposażone w gniazda USB i klimatyzację. Koszt zakupu pojazdów to ponad 76 mln zł brutto, z czego 75% to unijna dotacja.

Czytaj więcej...

Drugi etap Officyny z kamieniem węgielnym

OFFICYNA II WIZUALIZACJA sierpień .2019

 

We wrześniu wmurowano kamień węgielny pod budowę drugiego etapu inwestycji Officyna w Gdańsku. Budynek będzie miał pięć kondygnacji biurowych i dostarczy na rynek blisko 7300 m2 powierzchni najmu. Planowany termin oddania do użytku to początek 2021 roku.

Czytaj więcej...

Powstanie Airport City Gdańsk

ACG 2

 

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy podpisał z firmą HOCHTIEF Polska umowę na budowę pierwszego z planowanych siedmiu biurowców w nowej inwestycji komercyjnej Airport City Gdańsk. HOCHTIEF wybuduje biurowiec Alpha za prawie 66 mln zł netto. 24 października umowę na realizację tej inwestycji podpisali Tomasz Kloskowski – prezes Portu Lotniczego Gdańsk, Tadeusz Blecha –członek Zarządu HOCHTIEF Polska, oraz Grzegorz Zaborowski – dyrektor Oddziału HOCHTIEF Polska w Warszawie.

Czytaj więcej...

Nowy pirs terminalu pasażerskiego

Lotnisko rozbudowa

Od lewej: prezes Portu Lotniczego Gdańsk Tomasz Kloskowski, wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezes Karol Zduńczyk i Radosław Preiss, członek Zarządu DORACO.

 

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy podpisał z Korporacją Budowlaną DORACO umowę na realizację rozbudowy terminalu pasażerskiego. W ramach tej inwestycji powstanie nowy pirs, stanowiący przedłużenie istniejącego terminalu T2 w kierunku zachodnim. Budowa ma potrwać 26 miesięcy.

Czytaj więcej...

Zdrój z wodą do picia na gdańskim lotnisku

Woda2

 

Na gdańskim lotnisku pojawiło się tzw. poidełko, czyli źródło, z którego można sobie nalać i napić się dobrej gdańskiej wody – bezpośrednio z kranu i za darmo. To inicjatywa Portu Lotniczego Gdańsk i Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej.

Czytaj więcej...

KLM wczoraj, dziś, jutro Najstarsza linia lotnicza na świecie ma 100 lat!

samolot KLM dawniej i dzis m

 

7 października to ważny dzień w dziejach światowego lotnictwa cywilnego. Najstarsza linia na świecie, która nadal działa pod swoją oryginalną nazwą – KLM Królewskie Holenderskie Linie Lotnicze – obchodzi 100 lat swojego istnienia! W 1919 roku holenderski wizjoner i pionier awiacji Albert Plesman wraz z kilkoma inwestorami założył linie lotnicze KLM, realizując swoje marzenie o „oceanie powietrza, który połączy wszystkich ludzi”.

Czytaj więcej...

Ponad milion osób na molo w Sopocie

sopot.com

 

Nie ma chyba osoby, która przyjeżdżając do Sopotu, nie wybrałaby się na spacer na molo. Magiczne miejsce z tradycją. Od blisko stu lat chodzimy po drewnianym pomoście o długości ponad pół kilometra – dokładnie 511,5 metra. Jest to najdłuższe molo w Europie.

Czytaj więcej...

Benefis Redaktor Aliny Kietrys Mistrzowie są ważni

B1

Benefis redaktor Aliny Kietrys prowadził  w sali teatralnej Uniwersytetu Gdańskiego warszawski dziennikarz Jarosław Kret.

 

Sala teatralna Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego w Oliwie wypełniła się ludźmi i nastrojem życzliwości. Nic dziwnego, bowiem ten październikowy wieczór poświęcony był osobie bardzo ważnej dla zebranych tam przedstawicieli trójmiejskiego (i nie tylko) świata kultury, nauki, mediów oraz polityki – Pani Redaktor Alinie Kietrys.

Czytaj więcej...

Local Days by Mercure Gdynia Centrum Kolekcje mody, koncert i pyszny poczęstunek

akpa20191009 local jk 9989
W środku, Kasia Figura i Michał Starost.

Częścią kampanii Discover Local była pierwsza październikowa edycja Local Days by Mercure. Była to promocja sztuki artystów i projektantów tworzących w Trójmieście, a także kuchni. Event przygotowała dyrektor generalna Hotelu Mercure, Daiva Mačiulė, przed którą kolejny etap kariery.

Czytaj więcej...

80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Gdańskie uroczystości na Westerplatte Nigdy więcej wojny!

2019-09-01 westerplatte 011

 

O 4.45 na Westerplatte odezwały się syreny alarmowe, które rozpoczęły uroczystości upamiętniające początek jednej z największych i najokrutniejszych w XX wieku wojen w Europie. 80 lat temu Polska znalazła się na pierwszej linii frontu, a Westerplatte na pierwszej linii ostrzału.

Czytaj więcej...

Airport City Gdańsk New business destination

ACG 5

 

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy rozpoczyna budowę Airport City, nowoczesnej inwestycji komercyjnej położonej przy lotnisku. To kompleks 7 budynków o charakterze biurowym, łączącym funkcje usługowe, gastronomiczne oraz hotelowe. Nazwy biurowców nawiązują do alfabetu lotniczego: Alpha, Bravo, Charlie, Delta, Echo, Foxtrot, Golf i Hotel.

Czytaj więcej...

Wielka modernizacja dworca i stacji Gdańsk Główny

PKP-GdanskGlowny-Lot-ptaka

 

PKP SA i PKP Polskie Linie Kolejowe SA realizują inwestycje infrastrukturalne na terenie Gdańska. Dzięki kompleksowej przebudowie budynku dworcowego oraz stacji kolejowej Gdańsk Główny pasażerowie zyskają wyższy komfort podróży.

Czytaj więcej...

Park Centralny w Gdyni Strefa spokojnej rekreacji

DSC 7283

 

Wbicie łopat na placu budowy Parku Centralnego w Gdyni – tak było w październiku ub. roku. Od lewej: Markos Pagudis – prezes Agencji Rozwoju Gdyni, Marek Łucyk – wiceprezydent Gdyni, Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni, Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, i Kamil Rozmus – przedstawiciel wykonawcy, firmy Roka Budownictwo.

W Gdyni są skwery, małe place z zielenią i wielkie tereny leśnie, ale parku z prawdziwego zdarzenia w tym mieście jeszcze nie ma. Będzie jednak taki park, gdzie dominują nie tylko drzewa, krzewy i ławeczki, powstaje bowiem Park Centralny – pełen atrakcji, zlokalizowany wzdłuż alei Marszałka Józefa Piłsudskiego. Została już oddana do użytku pierwsza jego część.

Czytaj więcej...

Prestiżowy grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych

Michał R. Szymański

 

Dr hab. Michał R. Szymański z Uniwersytetu Gdańskiego (Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed) otrzymał prestiżowy grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych w wysokości 1,5 mln euro. Badania prowadzone w ramach grantu pozwolą na zrozumienie fundamentalnych zasad naprawy ludzkiego mitochondrialnego DNA, co w przyszłości może przyczynić się do zrozumienia podstaw szeroko pojętych chorób mitochondrialnych.

Czytaj więcej...

Projekt FunKeyCat na Politechnice Gdańskiej Energia z wodoru

Nowe materiały do magazynowania energii z odnawialnych źródeł 2

 

Dofinansowanie ponad milion euro z międzynarodowego programu ERA-NET pozwoli naukowcom z Politechniki Gdańskiej i trzech innych europejskich ośrodków badawczych rozwijać nowoczesne technologie służące do magazynowania i przetwarzania energii czerpanej z wodoru – paliwa przyszłości.

Czytaj więcej...

„Ty nie jesteś problemem do naprawienia, Ty jesteś cudem do odkrycia” – to motto życiowe założycielki projektu LADIES in RED, kobiety sukcesu, która spełnia swoje marzenia.

Ladies in Red

 

Z Marią Gotkiewicz, organizatorką gali, autorką projektu LADIES in RED, kreatorką wizerunku i trenerem psychologii pozytywnej, rozmawia Maja Siedlecka.

Czytaj więcej...

Powstanie „bajpas kartuski”

Bajpas kartuski 2

 

Samorząd Województwa Pomorskiego, Pomorska Kolej Metropolitalna oraz PKP PLK zawarły porozumienie o współpracy w sprawie tzw. bajpasa kartuskiego. Zakłada ono, że do końca 2021 r. zostanie przygotowana trasa objazdowa dla pociągów pasażerskich na czas modernizacji Magistrali Węglowej z Gdyni do Kościerzyny. Dzięki bajpasowi pociągi do Kartuz i Kościerzyny będą mogły cały czas kursować. Modernizacja odcinka Gdańsk Kokoszki – Stara Piła – Glincz to reaktywacja dawnej linii kolejowej z Gdańska przez Starą Piłę do Kartuz.

Czytaj więcej...

Święto Narodowe Francji w Gdyni

IMG 1733

 

14 lipca w Agencji Konsularnej Francji w Gdyni odbyło się uroczyste przyjęcie z okazji Święta Narodowego Francji. Tegoroczne obchody upamiętniające wydarzenia z 1789 roku zwieńczone były uroczystym wręczeniem przez konsula honorowego Francji na Pomorzu orderówPalm Akademickich Januszowi Gujskiemu i Magdalenie Popowskiej, jak i orderów Sztuki i Literatury Adamowi Koperkiewiczowi oraz Alicji Kuchtyk.

Czytaj więcej...

© Magazyn Pomorski 2013

Tworzenie stron www megaweb.pl