Najnowsze wydanie 43

Okladki E Wydani Magazyn Pomorski

 

 

Redakcja

Prezes: Grażyna Anna Wiatr
Redaktor naczelny: Zbigniew Żukowski
Zespół redakcyjny: Ewa Judycka, Anna Umięcka, Alina Kietrys, Barbara Miruszewska, Cezary Spigarski, Jerzy Uklejewski, Paweł Janikowski, Tomasz Wróblewski, Ewelina Kroll

Skład: Maciej KREDA Jurkiewicz, www.produktart.pl

Dział foto: AJF Media, Maciej Kosycarz KFP, Radosław Michalak, Sławomir Panek, Fotogrupa, Marta Domańska, Krzysztof Lewandowski/KMArt Photo

Czyste oceany, czyli plastik ujarzmiony

marcin dorocinski przekonuje ze kazdy powinien zaczac ochrone srodowiska od siebie

Marcin Dorociński przekonuje, że każdy powinien zacząć ochronę środowiska od siebie.

 

Reinhard Schneider, Marcin Dorociński i Marcin Meller wzięli udział w panelu dyskusyjnym „Czyste oceany bez plastiku – wizja czy przyszłość”. Problem plastiku jest jedną z najbardziej palących kwestii XXI wieku.

 

Firma Werner & Mertz jest pionierem w dziedzinie 100% ponownego wykorzystania materiałów plastikowych. Opakowania produktów marki Frosch powstają w 100% z materiałów pochodzących z recyklingu. Proekologiczną strategię firmy zaprezentował w Sopocie prezes firmy, Reinhard Schneider, laureat tegorocznej Niemieckiej Nagrody Ochrony Środowiska.

 

Konferencja odbyła się w hotelu Sheraton w Sopocie. Reinhard Schneider – prezes firmy Werner & Mertz, która produkuje ekologiczną chemię gospodarczą, oraz Marcin Dorociński – aktor, działacz społeczny, autor książki „Na ratunek. Rozmowy o zwierzętach, naturze i przyszłości naszej planety”, przedstawiali najważniejsze argumenty.

 

Butelki

 

Co sekundę na całym świecie sprzedawane są tysiące, a nawet miliony plastikowych butelek. Tylko około 15% jest wykorzystywana ponownie. Zatem problem plastikowych śmieci stanowi poważne zagrożenie dla środowiska. W firmie rodzinnej Werner & Mertz udowodniono, że butelki plastikowe mogą pozostać w obiegu zamkniętym, dlatego też wszystkie butelki marki Frosch pochodzą z recyklingu. Część z domowej segregacji z żółtych worków. W fabryce powstają również opakowania z polietylenu, a polipropylen stosowany jest do produkcji korków do butelek, oczywiście też z recyklingu. Takie działania pozwoliły firmie zaoszczędzić 300 milionów butelek PET. Jeśli by złożyć je w jedną, miałaby 475 metrów wysokości i 218 szerokości. „Kupując produkty w plastikowych butelkach, wybierajmy te w przezroczystych butelkach, gdyż one nadają się do recyklingu, problem pojawia się z tymi kolorowymi” – podpowiadał prezes Schneider.

 

Planeta

 

Marcin Dorociński podkreślał, że „jesteśmy dziećmi naszej planety, nie jej właścicielami”, więc powinniśmy zadbać o naszą planetę, zanim będzie za późno. Wierzy, że mamy jeszcze czas, aby przestać niszczyć świat i zacząć go naprawiać. Świat poradzi sobie bez nas, jednak my bez niego zginiemy. Cytując prof. Szymona Malinowskiego, aktor zaznaczył, że powinniśmy „wyhamować”, zwiększać swoją świadomość i używać rzeczy wielokrotnie, zanim świat się skończy.

 

Plastik

 

Plastik nie musi być zły, niewątpliwie ułatwia nam życie, jednak źle stosowany zagraża środowisku, szczególnie oceanom. Plastikowe butelki PET nadają się do napełnienia 20 razy, jak wyjaśniał Reinhard Schneider, podkreślając: „We can already do much more than »Just« rPET”. Nasz największy problem to źle wykorzystane możliwości plastiku: worki foliowe, które rozkładają się 150 lat, pieluchy – aż 450 lat. Zatem dbajmy o naszą Ziemię, sprzątajmy, segregujmy, szanujmy i myślmy, robiąc zakupy. Poszerzajmy też naszą wiedzę, bo tylko ona może nas uratować przed nieodwracalnymi zmianami, które zachodzą w środowisku, a przede wszystkim w ekosystemie morskim.

w panelu dyskusyjnym udzial wzieli renhard schneider z werner mertz i macin dorocinski a prowadzil marcin meller

W panelu dyskusyjnym udział wzięli Renhard Schneider i Marcin Dorociński. Dyskusję prowadził Marcin Meller.

 

 

© Magazyn Pomorski 2013

Tworzenie stron www megaweb.pl