Najnowsze wydanie 43

Okladki E Wydani Magazyn Pomorski

 

 

Redakcja

Prezes: Grażyna Anna Wiatr
Redaktor naczelny: Zbigniew Żukowski
Zespół redakcyjny: Ewa Judycka, Anna Umięcka, Alina Kietrys, Barbara Miruszewska, Cezary Spigarski, Jerzy Uklejewski, Paweł Janikowski, Tomasz Wróblewski, Ewelina Kroll

Skład: Maciej KREDA Jurkiewicz, www.produktart.pl

Dział foto: AJF Media, Maciej Kosycarz KFP, Radosław Michalak, Sławomir Panek, Fotogrupa, Marta Domańska, Krzysztof Lewandowski/KMArt Photo

Nowy pirs terminalu pasażerskiego

Lotnisko rozbudowa

Od lewej: prezes Portu Lotniczego Gdańsk Tomasz Kloskowski, wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezes Karol Zduńczyk i Radosław Preiss, członek Zarządu DORACO.

 

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy podpisał z Korporacją Budowlaną DORACO umowę na realizację rozbudowy terminalu pasażerskiego. W ramach tej inwestycji powstanie nowy pirs, stanowiący przedłużenie istniejącego terminalu T2 w kierunku zachodnim. Budowa ma potrwać 26 miesięcy.

 

Umowę podpisali prezes Portu Lotniczego Gdańsk Tomasz Kloskowski, prezes DORACO Karol Zduńczyk i Radosław Preiss, członek Zarządu DORACO. W uroczystości, która odbyła się 15 października, uczestniczyli przedstawiciele samorządów województwa pomorskiego i Trójmiasta, reprezentujący właścicieli gdańskiego lotniska.

 

„Po wybudowaniu pirsu Port Lotniczy Gdańsk zyska prawie 16 tys. mkw. nowej powierzchni, dzięki której pasażerowie będą mogli podróżować w jeszcze bardziej komfortowych warunkach. To dla nas absolutny priorytet.

 

Nasi pasażerowie uznali nasze lotnisko za jedno z najlepszych na świecie, w rankingu AirHelp 2019 umieścili nas na 5. miejscu w globalnym rankingu lotnisk, biorąc pod uwagę punktualność, jakość obsługi i ofertę handlową. To ogromne wyróżnienie, za które bardzo dziękujemy. Ale to także wielkie zobowiązanie. Dlatego, mimo trudnej sytuacji na rynku budowlanym i inwestycyjnym, zdecydowaliśmy się rozpocząć i zrealizować to ważne i ambitne zadanie, jakim jest rozbudowa terminalu pasażerskiego” – powiedział Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

 

„Gdańsk się rozwija, a wraz z nim Port Lotniczy i DORACO. Kiedy w 1996 roku rozpoczynaliśmy budowę terminalu T1, byliśmy niewielką gdańską firmą, która w konsorcjum realizowała pierwszą dużą inwestycję dla lotniska.

 

W 2011 roku gdański port był na 4. miejscu pod względem liczby obsłużonych pasażerów wśród portów lotniczych w Polsce, a DORACO w konsorcjum realizowało nowoczesny terminal T2. Aktualnie rozpoczynamy rozbudowę terminalu T2, już samodzielnie, jako generalny wykonawca, a Port Lotniczy w Gdańsku jest na 3. miejscu pod względem liczby obsłużonych pasażerów w Polsce i jednocześnie na 5. miejscu wśród najlepszych lotnisk na świecie. Jako gdańszczanie jesteśmy dumni, że jesteśmy zaangażowani w tę inwestycję, która znacząco wpłynie na rozwój naszego regionu, jak i naszego inwestora. Dla DORACO będzie to ważna pozycja w portfolio zrealizowanych projektów” – powiedział Karol Zduńczyk, prezes Korporacji Budowlanej DORACO.

 

Po rozbudowie terminalu pasażerskiego w nowym pirsie portu będą obsługiwani pasażerowie rejsów rozkładowych, którzy podróżują do krajów non-Schengen, takich jak Irlandia czy Wielka Brytania, a także pasażerowie czarterów np. do Turcji, Egiptu. Obecnie podróżni ci korzystają z pochodzącego z 1997 roku terminalu T1. Część nowego pirsu będzie też przeznaczona do obsługi pasażerów z krajów strefy Schengen. Specyfiką działania i zarządzania nowego obiektu będzie możliwość dostosowania punktów wyjść do samolotów do bieżących potrzeb, poprzez zwiększanie lub zmniejszanie odpowiednio strefy obsługi Schengen i non-Schengen. Dzięki powiększonej powierzchni terminalu zwiększona zostanie strefa centralnej kontroli bezpieczeństwa i paszportowej, a także hala odbioru bagażu i bagażownia przylotowa. Na parterze dobudowanej części terminalu będą obsługiwane przyloty, a na piętrze odloty. Znajdą się tam też 2 wyjścia autobusowe. Zaprojektowano również 4 zewnętrzne klatki schodowe, umożliwiające dostęp do rękawów pasażerskich.

 

DORACO ma wybudować pirs wraz z pełnym wyposażeniem. Za tę realizację Port Lotniczy Gdańsk zapłaci 255 229 228 zł netto. Inwestycja zostanie sfinansowana z obligacji, które wyemituje PLG przy współpracy z bankiem Pekao SA oraz ze środków własnych. W ramach inwestycji DORACO przebuduje wewnętrzny układ drogowy oraz zrealizuje nowy plac manewrowy dla lotniskowych autobusów. Zgodnie z umową, budowa pirsu ma potrwać 26 miesięcy i powinna się zakończyć w III kwartale 2021 roku. Następnie odbędą się wymagane odbiory i po 1–2 miesiącach Port Lotniczy Gdańsk powinien uzyskać pozwolenia na użytkowanie.

© Magazyn Pomorski 2013

Tworzenie stron www megaweb.pl