Najnowsze wydanie 43

Okladki E Wydani Magazyn Pomorski

 

 

Redakcja

Prezes: Grażyna Anna Wiatr
Redaktor naczelny: Zbigniew Żukowski
Zespół redakcyjny: Ewa Judycka, Anna Umięcka, Alina Kietrys, Barbara Miruszewska, Cezary Spigarski, Jerzy Uklejewski, Paweł Janikowski, Tomasz Wróblewski, Ewelina Kroll

Skład: Maciej KREDA Jurkiewicz, www.produktart.pl

Dział foto: AJF Media, Maciej Kosycarz KFP, Radosław Michalak, Sławomir Panek, Fotogrupa, Marta Domańska, Krzysztof Lewandowski/KMArt Photo

Ponad milion osób na molo w Sopocie

sopot.com

 

Nie ma chyba osoby, która przyjeżdżając do Sopotu, nie wybrałaby się na spacer na molo. Magiczne miejsce z tradycją. Od blisko stu lat chodzimy po drewnianym pomoście o długości ponad pół kilometra – dokładnie 511,5 metra. Jest to najdłuższe molo w Europie.

 

Pierwszy drewniany pomost powstał dzięki inicjatywie doktora Jerzego Haffnera w 1827 roku i miał długość zaledwie 31,5 metra. Na początku XX wieku wydłużono molo do 315 metrów, a do dzisiejszej długości przebudowano je w roku 1928.Początkowo ów pomost był lokalną przystanią, dopiero kiedy rozbudowano uzdrowisko Sopot, zaczęła się kariera mola jako atrakcji rekreacyjnej. W 2005 roku zbudowano przystań morską, a od ośmiu lat na końcu pomostu funkcjonuje marina na około stu jachtów.

 

W tym roku, zgodnie z obyczajem właściciela mola – Kąpieliska Morskiego, od końca września nie obowiązują już bilety wejściowe. Łączna liczba płatnych wejść w tegorocznym sezonie letnim była rekordowa i wyniosła 1 174 361. Tyle osób spacerowało po molo, blisko o pięć procent więcej niż w roku ubiegłym. To swoisty rekord frekwencyjny.

 

Ostatnie cztery letnie sezony udowodniły, że molo ciągle jest atrakcją dla wczasowiczów i turystów, równie chętnie odwiedzane jest także przez mieszkańców Pomorza. W letnim sezonie (od czerwca do sierpnia) zanotowano najlepsze wyniki w całej dekadzie. Molo podtrzymuje status największej atrakcji sopockiego kurortu. Sprzyja temu także tradycyjnie oferta rozrywkowa: od wydarzeń kulturalnych (Kino Letnie, Sopot Molo Jazz Festival, spektakle Mololo i Baltic Souvenir, koncerty w muszli), przez wydarzenia na placu (Cepeliada, Festyn Integracyjny Organizacji Pozarządowych), po imprezy sportowe (Sopot Match Race, Regaty Reklamy).

 

Rozpoczęły się już przygotowania do sezonu zimowego – zdemontowano m.in. dolne pokłady, aby uniknąć zniszczeń podczas jesiennych sztormów. Po 11 listopada, czyli Święcie Niepodległości, po raz kolejny rozpocznie się montaż sztucznego lodowiska na Skwerze Kuracyjnym. Ponownie będzie to jedyne w Polsce lodowisko z widokiem na morze. Do 24 kwietnia 2020 roku wstęp na pomost spacerowy będzie bezpłatny. Jesienią i zimą oczywiście można spacerować po głównym pomoście sopockiego molo, ale warto pamiętać, że o tej porze roku drewniany pokład bywa śliski.

 

© Magazyn Pomorski 2013

Tworzenie stron www megaweb.pl