Najnowsze wydanie 39

Okladki E Wydani Magazyn Pomorski 392019 

 

Redakcja

Prezes: Grażyna Anna Wiatr
Redaktor naczelny: Zbigniew Żukowski
Zespół redakcyjny: Ewa Judycka, Anna Umięcka, Alina Kietrys, Barbara Miruszewska, Cezary Spigarski, Jerzy Uklejewski, Paweł Janikowski, Tomasz Wróblewski, Ewelina Kroll

Skład: Maciej KREDA Jurkiewicz, www.produktart.pl

Dział foto: AJF Media, Maciej Kosycarz KFP, Radosław Michalak, Sławomir Panek, Fotogrupa, Marta Domańska, Krzysztof Lewandowski/KMArt Photo

20 lat porozumienia miast: Gdańsk–Wilno Co nas łączy?

IMG 9742 2

Prezydent Paweł Adamowicz otrzymał makietę katedry w Wilnie od uczniów szkoły wileńskiej.

 

To pytanie zadał profesor Andrzej Januszajtis, wybitny znawca historii naszego miasta. I w swojej prezentacji udowodnił, że istnieją zarówno związki architektoniczne, jak i zdarzenia historyczne czy kulturowe, które nas łączą.

 

Referat Spraw Zagranicznych kancelarii Prezydenta Miasta Gdańska i Pomorski Oddział Towarzystwa Wilna i Ziemi Wileńskiej, który zaprosił do współpracy Politechnikę Otwartą działającą na Politechnice Gdańskiej, zorganizowały wspólne obchody 20-lecia podpisania porozumienia o współpracy Gdańska i Wilna. Historie gdańszczan rodem z Wilna, którzy mieli swój udział w rozwoju naszego miasta, są barwne i niezwykle ciekawe. Pokazały to prelekcje, wystawy, filmy, a także Jarmark Wileński. Atrakcją spotkań była degustacja wileńskiej kuchni.

 

Podpisanie historycznego aktu o współdziałaniu obu miast odbyło się 27 sierpnia 1998 roku. Zdarzenie to było ważne, bo właśnie w Gdańsku osiedliło się wielu wygnańców z dawnych Kresów Rzeczypospolitej, głównie z terenów obecnej Litwy. Kresowianie wnieśli znaczący wkład w odbudowę miasta, tworzyli w naszym mieście nowe ośrodki akademickie m.in. Akademię Medyczną, Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych, i zasilili kadrę Politechniki Gdańskiej. Mówił o tym min. rektor PG profesor Jacek Namieśnik. Przenieśli do Gdańska swoje tradycje, zwyczaje i dziedzictwo kulturowe.

 

Wydarzenia Gdańszczanie z Wilna odbywały się między 7 a 9 września w ramach XV Festiwalu Wilno w Gdańsk w różnych miejscach naszego miasta.


Na Targu Węglowym przez trzy dni trwał Jarmark Wileński, największym powodzeniem i wzięciem cieszyły się miody i produkty tekstylne i piekarnicze. Koncerty w namiocie zgromadziły liczną publiczność, która do nocy bawiła się znakomicie. Wśród tańczących i śpiewających przeważała młodzież. Podobnie było w Harcerskiej Bazie Obozowej Morena, gdzie przy ognisku przygotowanym przez Chorągiew Gdańską wspominano dwóch wybitnych harcmistrzów związanych z ziemią wileńską i gdańską: hm. Józefa Andrzeja Grzesiaka i hm. Tadeusza Czesława Polaka. Śpiewniki przygotowane na ognisko specjalnie przez Bożenę Kisiel – prezesa Oddziału Pomorskiego Towarzystwa Przyjaźni Wilna i Ziemi Wileńskiej, która była również pomysłodawczynią wielu wydarzeń – były świetnym pomysłem. Harcerze z Wilna i z Gdańska śpiewali i wspominali harcmistrzów wspólnie z władzami Wilna, na czele z wicemer Edytą Tamošiünaité i przedstawicielami Rady Miasta Gdańska.

 

Wilnianie dla Gdańska było konferencją naukową z udziałem przedstawicieli różnych środowisk. Przedstawiano wkład Wilnian w odbudowę Gdańska po 1945 roku, opisano sylwetki prezydentów Gdańska rodem z Wilna, przedstawiono dzieje Wileńskiego Teatru Łątek czy drogę życiową i literacką Konrada Łapina oraz fotografików Bolesławy i Edmunda Zdanowskich. Bardzo ważne były wystąpienia naukowe, a także osobiste refleksje Rasy Rimickaite, attaché kulturalnej w ambasadzie Republiki Litewskiej w naszym kraju, oraz prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Współpraca z młodzieżą z VI i V Liceum Ogólnokształcącego, Szkołą Podstawową nr 89 i Zespołem Szkół nr 2 STO w Gdańsku, a także Gimnazjum im. Kraszewskiego w Wilnie przyniosła ciekawe rezultaty. Plansze i prezentacje zainteresowały uczestników spotkań.


(AK)

 

IMG 9746 2

Wicemer Wilna odbiera od polskich uczniów makietę  katedry w Oliwie.

 

2018-09-07 jarmark wilenski 014

 

2018-09-07 jarmark wilenski 039

© Magazyn Pomorski 2013

Tworzenie stron www megaweb.pl