Najnowsze wydanie 41

Okladki E Wydani Magazyn Pomorski 41 

 

Redakcja

Prezes: Grażyna Anna Wiatr
Redaktor naczelny: Zbigniew Żukowski
Zespół redakcyjny: Ewa Judycka, Anna Umięcka, Alina Kietrys, Barbara Miruszewska, Cezary Spigarski, Jerzy Uklejewski, Paweł Janikowski, Tomasz Wróblewski, Ewelina Kroll

Skład: Maciej KREDA Jurkiewicz, www.produktart.pl

Dział foto: AJF Media, Maciej Kosycarz KFP, Radosław Michalak, Sławomir Panek, Fotogrupa, Marta Domańska, Krzysztof Lewandowski/KMArt Photo

80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Gdańskie uroczystości na Westerplatte Nigdy więcej wojny!

2019-09-01 westerplatte 011

 

O 4.45 na Westerplatte odezwały się syreny alarmowe, które rozpoczęły uroczystości upamiętniające początek jednej z największych i najokrutniejszych w XX wieku wojen w Europie. 80 lat temu Polska znalazła się na pierwszej linii frontu, a Westerplatte na pierwszej linii ostrzału.

Czytaj więcej...

Airport City Gdańsk New business destination

ACG 5

 

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy rozpoczyna budowę Airport City, nowoczesnej inwestycji komercyjnej położonej przy lotnisku. To kompleks 7 budynków o charakterze biurowym, łączącym funkcje usługowe, gastronomiczne oraz hotelowe. Nazwy biurowców nawiązują do alfabetu lotniczego: Alpha, Bravo, Charlie, Delta, Echo, Foxtrot, Golf i Hotel.

Czytaj więcej...

Wielka modernizacja dworca i stacji Gdańsk Główny

PKP-GdanskGlowny-Lot-ptaka

 

PKP SA i PKP Polskie Linie Kolejowe SA realizują inwestycje infrastrukturalne na terenie Gdańska. Dzięki kompleksowej przebudowie budynku dworcowego oraz stacji kolejowej Gdańsk Główny pasażerowie zyskają wyższy komfort podróży.

Czytaj więcej...

Park Centralny w Gdyni Strefa spokojnej rekreacji

DSC 7283

 

Wbicie łopat na placu budowy Parku Centralnego w Gdyni – tak było w październiku ub. roku. Od lewej: Markos Pagudis – prezes Agencji Rozwoju Gdyni, Marek Łucyk – wiceprezydent Gdyni, Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni, Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, i Kamil Rozmus – przedstawiciel wykonawcy, firmy Roka Budownictwo.

W Gdyni są skwery, małe place z zielenią i wielkie tereny leśnie, ale parku z prawdziwego zdarzenia w tym mieście jeszcze nie ma. Będzie jednak taki park, gdzie dominują nie tylko drzewa, krzewy i ławeczki, powstaje bowiem Park Centralny – pełen atrakcji, zlokalizowany wzdłuż alei Marszałka Józefa Piłsudskiego. Została już oddana do użytku pierwsza jego część.

Czytaj więcej...

Prestiżowy grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych

Michał R. Szymański

 

Dr hab. Michał R. Szymański z Uniwersytetu Gdańskiego (Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed) otrzymał prestiżowy grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych w wysokości 1,5 mln euro. Badania prowadzone w ramach grantu pozwolą na zrozumienie fundamentalnych zasad naprawy ludzkiego mitochondrialnego DNA, co w przyszłości może przyczynić się do zrozumienia podstaw szeroko pojętych chorób mitochondrialnych.

Czytaj więcej...

Projekt FunKeyCat na Politechnice Gdańskiej Energia z wodoru

Nowe materiały do magazynowania energii z odnawialnych źródeł 2

 

Dofinansowanie ponad milion euro z międzynarodowego programu ERA-NET pozwoli naukowcom z Politechniki Gdańskiej i trzech innych europejskich ośrodków badawczych rozwijać nowoczesne technologie służące do magazynowania i przetwarzania energii czerpanej z wodoru – paliwa przyszłości.

Czytaj więcej...

„Ty nie jesteś problemem do naprawienia, Ty jesteś cudem do odkrycia” – to motto życiowe założycielki projektu LADIES in RED, kobiety sukcesu, która spełnia swoje marzenia.

Ladies in Red

 

Z Marią Gotkiewicz, organizatorką gali, autorką projektu LADIES in RED, kreatorką wizerunku i trenerem psychologii pozytywnej, rozmawia Maja Siedlecka.

Czytaj więcej...

Powstanie „bajpas kartuski”

Bajpas kartuski 2

 

Samorząd Województwa Pomorskiego, Pomorska Kolej Metropolitalna oraz PKP PLK zawarły porozumienie o współpracy w sprawie tzw. bajpasa kartuskiego. Zakłada ono, że do końca 2021 r. zostanie przygotowana trasa objazdowa dla pociągów pasażerskich na czas modernizacji Magistrali Węglowej z Gdyni do Kościerzyny. Dzięki bajpasowi pociągi do Kartuz i Kościerzyny będą mogły cały czas kursować. Modernizacja odcinka Gdańsk Kokoszki – Stara Piła – Glincz to reaktywacja dawnej linii kolejowej z Gdańska przez Starą Piłę do Kartuz.

Czytaj więcej...

Święto Narodowe Francji w Gdyni

IMG 1733

 

14 lipca w Agencji Konsularnej Francji w Gdyni odbyło się uroczyste przyjęcie z okazji Święta Narodowego Francji. Tegoroczne obchody upamiętniające wydarzenia z 1789 roku zwieńczone były uroczystym wręczeniem przez konsula honorowego Francji na Pomorzu orderówPalm Akademickich Januszowi Gujskiemu i Magdalenie Popowskiej, jak i orderów Sztuki i Literatury Adamowi Koperkiewiczowi oraz Alicji Kuchtyk.

Czytaj więcej...

Platynowa Gdynia

marek sałatowski DJI 0008 13

 

Gdynia jako pierwsze miasto w Polsce otrzymała drugi certyfikat zgodności z normą ISO 37120 – tym razem na poziomie platynowym, czyli najwyższym z możliwych.

Czytaj więcej...

Pomorska FALA

IMG 1854

 

Dzięki wsparciu z funduszy Unii Europejskiej z programu Infrastruktura i Środowisko w 2020 roku w regionie powstanie jeden z najbardziej nowoczesnych systemów płacenia za przejazdy komunikacją publiczną. Projekt realizowany jest przez spółkę Innobaltica.

Czytaj więcej...

Wizz Air rozwija się w Krakowie, Gdańsku i Warszawie

WIZZ AIR

 

Wizz Air ogłosił znaczący rozwój działalności i umieszczenie 4 nowych samolotów w Polsce. Latem 2020 roku WIZZ uruchomi 15 nowych tras z Gdańska, Krakowa i Warszawy, a także o 24 loty tygodniowo wzbogaci polską siatkę połączeń na najpopularniejszych trasach z Polski. W związku z rozwojem linii Wizz Air powstanie ponad 160 dodatkowych miejsc pracy. Tym samym liczba członków zespołu w Polsce przekroczy 1100 pracowników.

Czytaj więcej...

Na Bałtyku powstaną farmy wiatrowe

Zdjęcie nr 2

 

To może być jedna z największych inwestycji w historii polskiego przemysłu energetycznego. Port Gdynia, gmina Kosakowo, miasto Rumia oraz miasto Gdynia podpisali list intencyjny w sprawie budowy morskich farm wiatrowych na południowym wybrzeżu Bałtyku. Warte miliardy złotych przedsięwzięcie z biegiem lat może zapewnić nawet 20 proc. krajowego zapotrzebowania na energię.

Czytaj więcej...

Rekord Portu Gdańsk

P1017947

 

Port Gdańsk podsumował I półrocze 2019 roku. Pobił ubiegłoroczny rekord, osiągając 9% wzrostu w porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy 2018 roku.

Czytaj więcej...

Drugi life fish carrier opuścił CRIST

crist32019-07-14 o 23.28.16

 

Transport ryb i owoców morza z farm morskich prosto do przetwórni – to zadanie nowej jednostki typu life fish carrier wyprodukowanej w CRIST SA. W pełni wyposażona, druga w serii jednostka tego typu, została w niedzielę przekazana norweskiemu armatorowi – Arctic Group AS.

Czytaj więcej...

Przełomowe inwestycje w gdyńskim porcie ze środków Unii Europejskiej

Port Gdynia pogłebienie

 

Nowa obrotnica i pogłębienie akwenów portowych oraz przebudowa nabrzeży to kluczowe elementy rozwoju gdyńskiego portu. Są to inwestycje o strukturalnym znaczeniu dla Polski i transeuropejskich sieci transportowych.

Czytaj więcej...

„Pomoc domowa” na scenie

11

Na zdjęciach: Agata Braun, Anna Górna, Jakub Jan Borkała, Witold Klonowski, Szymon Kowalski i reżyser Tomasz Podsiadły.

Po sukcesie spektaklu muzycznego „Rewia – lata 20., lata 30.”, którego premiera odbyła się 30 grudnia ubiegłego roku w Konsulacie Kultury w Gdyni, Bałtycki Teatr Różnorodności, działający przy Gdyńskim Centrum Kultury, nie zwalnia tempa.

Czytaj więcej...

23. Pomorski Konkurs Fotograficzny im. Zbigniewa Kosycarza Gdańsk Press Photo 2019

00133344

 

Jury tegorocznej edycji konkursu, w skład którego wchodzili Anna Brzezińska-Skarżyńska z Domu Spotkań z Historią, Chris Niedenthal – wybitny fotografik, i Wojciech Druszcz, członek stowarzyszeni ZAiKS, oceniło 905 nadesłanych zdjęć 49 fotografików – amatorów i profesjonalistów z województw pomorskiego i zachodniopomorskiego. Doceniono artyzm zdjęć, wrażliwość twórców i autorskie poszukiwania. Oceniano prace w kilku kategoriach.

Czytaj więcej...

Komedia powietrzna, ruchoma rzeźba, Romeo bierze ślub FETA 2019 w Gdańsku

Zdj. Feta 2

 

Zaczęło się od roku 1997, kiedy organizowano obchody 1000-lecia miasta Gdańska. Wtedy odbyła się pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był Zdzisław Górski – dyrektor cenionego w Gdańsku teatru Teatru Snów. Od początku w organizację festiwalu zaangażowana była Elwira Twardowska – ówczesna szefowa Klubu Plama (do 2011 roku), a następnie zajęli się FETĄ Szymon Wróblewski i Tomasz Hildebrandt, obecny kierownik Klubu Plama.

Czytaj więcej...

Po Festiwalu Szekspirowskim

Romeo i Julia 30.07 fot. Dawid Linkowski 01

 

23. festiwal w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim pobił rekord frekwencyjny. Dwanaście spektakli w Nurcie Głównym festiwalu w ciągu dziesięciu dni obejrzało sześć tysięcy widzów.

Czytaj więcej...

Teatr Atelier w Sopocie ma wiernych widzów

RAW 9555

 

W tym sezonie w Teatrze Atelier w Sopocie roiło się od gwiazd i ciekawych wydarzeń, na które tłumnie przybywała nie tylko trójmiejska publiczność. W teatrze imienia Agnieszki Osieckiej w ciągu dwóch miesięcy wystąpili: Grażyna Łobaszewska, Magda Umer, Hanna Banaszak, Ewa Błaszczyk, Katarzyna Groniec, Mirosława Czyżykiewicz i Piotr Machalica.

Czytaj więcej...

Nagroda Literacka Gdynia i Festiwal Słowa Cztery laureatki

Nominowani

Nominowani

Uroczysta gala Nagrody Literackiej Gdynia odbyła się po raz czternasty. Laury przyznano czterem autorkom. Eseistkę Olgę Drendę nagrodzono za „Wyroby. Pomysłowość wokół nas”, której tekst Adam Lipszyc, członek Kapituły, scharakteryzował jako „wnikliwy i przystępny, uczony, ale nie obnoszący się z erudycją”. W kategorii poezja nagrodzono Małgorzatę Lebdę za tom „Sny uckermärkerów”.

Czytaj więcej...

Literacki Sopot po raz ósmy

LS19 targi książki 005

 

Goście i sopocianie tłumnie uczestniczyli w tegorocznych sopockich propozycjach literackich. Królowała literatura brytyjska i Eric-Emmanuel Schmitt, autor m.in. słynnej powieści „Oskar i pani Róża”, na którego spotkanie trudno było się wcisnąć, a biletów na jego spektakl brakowało już miesiąc przed imprezą. Książki Schmitta przetłumaczono na 46 języków!

Czytaj więcej...

Wolontariusze spełniają marzenia

foto. Tomek Kaminski 43FPFF wolontariusze

 

Bycie wolontariuszem na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych to spełnienie marzeń miłośników kina. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych od 1974 roku gromadzi kinomanów w jednym mieście. Kiedyś w Gdańsku, a od wielu lat w Gdyni. W tym roku od 16 do 21 września można obejrzeć najciekawsze polskie tytuły i spotkać artystów kina. Pokazów i imprez towarzyszących zaplanowano bez liku.

Czytaj więcej...

Wystawa Julla Dziamskiego na Transatlantyku

IMG 4737

 

Międzynarodowy Festiwal Transatlantyk w Łodzi obfitował w tym roku w bardzo różnorodne wydarzenia. Przede wszystkim skupiono się na sztuce filmowej i muzyce, ale na Transatlantyku, jako impreza towarzysząca, znalazła się również wielce interesująca wystawa prac plastycznych (malarskich i rzeźby) Julla Dziamskiego, artysty, który nieopodal Człuchowa ma pracownię i prowadzi piękną galerię. Festiwal trwał osiem dni i przez cały ten czas sala wystawowa z pracami Dziamskiego cieszyła się niesłabnącym zainteresowaniem, bardzo dobrze wpisując się w ideę festiwalu, którą jego twórca Jan A.P. Kaczmarek określił jako „rozmowy o marzeniach, zawieszonych snach”.

Czytaj więcej...

„Polskie Projekty, Polscy Projektanci” Hoffland w Muzeum Miasta Gdyni

DSC 0752
Na pierwszym planie Barbara Hoff i Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Każda chcąca dobrze wyglądać kobieta powinna koncentrować się na wyborze najlepszych ubrań dla siebie. Teraz to nie problem, ale w Polsce socjalistycznej szukało się ubrań dobrych, modnych i pięknych. Jeździło się np. do Warszawy, by tam w Domach Centrum zapoznać się z najnowszą kolekcją strojów dla pań projektu  Barbary Hoff…

Czytaj więcej...

XX Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej Costerina 2019 „Ślad” Katarzyny Korczak nagrodzony!

Nagrodzona ksiązka Korczak

Laureaci Targów Książki „Costerina 2019”. Od prawej: Bogumiła Cirocka, Tomasz Gliniecki, Małgorzata Bądkowska, Kamil Wicik, Katarzyna Korczak, Stanisław Załuski, Justyna Kujach i Barbara Samp.

Znana dziennikarka i dokumentalistka życia kulturalnego Wybrzeża Katarzyna Korczak (pracowała m.in. w „Głosie Wybrzeża”) – laureatka
Nagrody GTPS za Twórczość Artystyczną w 2002 roku, Nagrody Literackiej i Wydawniczej „Kociewskie Pióro 2007”, uhonorowana Medalem Prezydenta Miasta Gdańska w 2016 roku – jest autorką wyjątkowej książki „Ślad. Opowieści gdańszczan”.

Czytaj więcej...

Polska prapremiera w profesjonalnym stylu „Hairspray” w Teatrze Muzycznym w Gdyni

 IMG3223

 

Od pierwszej sceny szaleńcze tempo taneczne i wokalne. Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół Teatru Muzycznego w bardzo dobrej formie. Wokalnie na premierze, kiedy największa trema – prawie bez zarzutu. Orkiestra pod batutą Dariusza Różankiewicza świetnie czuła styl kompozytora Marca Shaimana. Zasłużony aplauz publiczności.

Czytaj więcej...

Wielkie prędkości i moc wrażeń na VERVA Street Racing

VSR 2019 fot.T.Mateusiak--9

Ponad 250 tys. osób wzięło udział w jubileuszowej edycji VERVA Street Racing, organizowanej przez PKN ORLEN. W ciągu dwóch dni w wakacyjnej scenerii Gdyni gwiazdy motorsportu dały popis swoich niezwykłych umiejętności. Szybkie samochody, wielka moc i ryk silników, akrobacje na lądzie i powietrzu, a także pokazy na wodzie dostarczyły kibicom ogromnych emocji.

Czytaj więcej...

90 lat Klubu Arka Gdynia Na 120 stronach w barwach słońca i nieba

DSC 1404

 

W Muzeum Miasta Gdyni odbyło się sympatyczne spotkanie kibiców, działaczy, piłkarzy związanych z gdyńskim Klubem Arka, a to na okoliczność prezentacji albumu „90 lat na żółto i na niebiesko”.

Czytaj więcej...

Sportowa Polonia

SPO 1168

 

8 dni, 22 dyscypliny, ponad 1000 zawodników z 27 krajów – wielkie sportowe święto Polonii. Tym razem XIX Światowe Letnie Igrzyska Polonijne odbyły się w Gdyni, Redzie, Rumii oraz Tokarach.

Czytaj więcej...

Kobieca piłka nożna Drzwi do męskiego sportu otwarte?

IMG 9396

 

TOP Talent to jedyny taki program dla młodych piłkarzy, a od tego roku także piłkarek, w Polsce. Trójmiasto pokazuje, że chce wspierać młode talenty i wreszcie otwiera się na kobiecą piłkę nożną.

Czytaj więcej...

Przegrana Mistrza Polski

DSC 0023 23

 

Mistrz Polski – Ogniwo Sopot – po zaciętym meczu Ekstraligi rugby przegrał z wicemistrzem kraju, zespołem Master Pharm Rugby Łódź . Łodzianie
wzięli rewanż za przegraną walkę w czerwcowym finale ligi pokonując Ogniwo Sopot, dziesięciokrotnego mistrza Polski i dziewięciokrotnego
zdobywcę Pucharu Polski 11:13.

Czytaj więcej...

30 lat minęło od czerwcowych wyborów 1989 roku Jarmark idei

deklaracja fot. Dawid Linkowski

 

„Uczymy się świętować, uczymy się nowej formy doceniania tego, co było naszym zwycięstwem. To jest nasz jarmark idei. Uczymy się tego nowego święta w Polsce, a w Gdańsku szczególnie – w tym miejscu, które przed trzydziestu laty było miejscem gorących sporów, było miejscem bezkrwawej rewolucji. Najważniejsze wydarzenia pod koniec ubiegłego wieku, Sierpień ‘80 i Czerwiec ‘89, zmieniły nas – Polaków, i zmieniły nasz kraj. Część z nas świętuje, a część jest obojętna. To też jest ranga demokracji, której ciągle się również uczymy” – powiedział profesor Dariusz Filar w jednej z dyskusji w Europejskim Centrum Solidarności.

Czytaj więcej...

Nagroda dla Pomorskiego

48133773618 68509c1a2f k

 

26 czerwca marszałek Mieczysław Struk oraz wiceprezydent Gdańska Alan Aleksandrowicz odebrali w Brukseli specjalną nagrodę – Europejski Region Przedsiębiorczości. To międzynarodowe wyróżnienie dla regionów, które są sprzyjają biznesowi. Nasze województwo zostało docenione za przyciąganie wykwalifikowanych pracowników, również z zagranicy, współpracę biznesu i nauki, edukację przedsiębiorczą młodzieży oraz wspieranie innowacyjnych start-upów.

Czytaj więcej...

Gdynia ma swój mini „uliczny” deptak

P1140490

Symboliczną wstęgę przecinali prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wiceprezydenci Katarzyna Gruszecka-Spychała, Michał Guć i Marek Łucyk oraz przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska.


Sopot ma słynny Monciak – deptak wyłączony całkowicie z ruchu kołowego, Gdynia zaś, idąc w jego ślady, dorobiła się mini deptaku z tzw. strefą uspokojonego ruchu.

Czytaj więcej...

Żukowo świętowało 30-lecie nadania praw miejskich

30lecie 0177

 

W ramach obchodów 30-lecia nadania praw miejskich miastu Żukowo w zmodernizowanym Spichlerzu odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej. Na spotkanie zaproszeni zostali nie tylko obecni radni, ale też wszyscy, którzy zasiadali w Radzie od początku jej istnienia.

Czytaj więcej...

Europejski Kongres Gospodarczy. Czy Unia Europejska jest gotowa do zmian?

XI Europejski Kongres Gospodarczy22

 

Czy Unia Europejska jest gotowa do zmian? Jak powrócić do wartości, na których ufundowana została Wspólnota? Co zrobić, by Europejczycy, także ci młodzi, poczuli, że współdecydują o przyszłości kontynentu? Dokąd zaprowadzi nas cyfrowa rewolucja? Pytania o kształt Nowej Europy nadały ton debacie inaugurującej Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC). Już po raz jedenasty wokół tego, co aktualne, ważne dla gospodarki, decydujące o rozwoju i przyszłości, spotkali się w Katowicach ministrowie rządów i politycy europejscy, prezesi największych korporacji, praktycy biznesu, twórcy start-upów, samorządowcy, naukowcy, eksperci i dziennikarze. Tegoroczna edycja wydarzenia, gromadząc ponad dwanaście tysięcy gości z całego świata, pobiła frekwencyjny rekord.

Czytaj więcej...

IX Europejski Kongres Finansowy Jak żyć w czasach niepewności?

1. Ajay Banga prezes i dyrektor generalny Mastercard

Ajay Banga, prezes i dyrektor generalny Mastercard.

W Sopocie, w dniach 3–5 czerwca 2019 roku, podczas Kongresu spotkali się przedstawiciele rządu, instytucji finansowych, przedsiębiorcy, uznani eksperci ze świata nauki i firm doradczych oraz inni decydenci kształtujący politykę gospodarczą. W tym roku podczas trzydniowych debat rozmowy toczyły się wokół hazardu moralnego, cyberbezpieczeństwa, współpracy i rywalizacji pomiędzy bankami a firmami technologicznymi, a także wyzwań dla sektora finansowego.

Czytaj więcej...

Urodziny króla Willema-Alexandra

 N3A4403

Ambasador Królestwa Niderlandów Ron J.P.M. van Dartel.

 

Ambasador Królestwa Niderlandów Ron J.P.M. van Dartel oraz konsul honorowy Królestwa Niderlandów w Gdańsku Dorota Monika Rosiak z okazji urodzin króla Willema-Alexandra zorganizowali w Hotelu Sheraton w Sopocie przyjęcie urodzinowe. Wśród zaproszonych gości byli konsulowie, samorządowcy, politycy, przedstawiciele kultury, nauki oraz pomorskiego biznesu.

Czytaj więcej...

Trasy rowerowe dofinansowane

DSC02277 Fot. A.Olszak

 

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz burmistrz Ustki Jacek Graczyk podpisali umowę na dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej realizacji projektu budowy ścieżek rowerowych w Ustce i Słupsku na trasie międzynarodowego szlaku R-10.

Czytaj więcej...

400 tys. zł dla mieszkańców wsi

DSC02344 Fot. AChalińska.JPG

 

Samorząd Województwa Pomorskiego przeznaczył prawie 400 tys. zł na projekty w sołectwach. Dzięki nim mieszkańcy wsi zyskają nowe miejsca spotkań, boiska, chodniki i oświetlenie. Umowy z marszałkiem Mieczysławem Strukiem i wicemarszałkiem Józefem Sarnowskim podpisali przedstawiciele czterdziestu pomorskich gmin.

Czytaj więcej...

Jedyny taki plebiscyt Kobieta Sukcesu ma już 24 lata

DSC 0891 0339

Rodzinne zdjęcie laureatek. Stoją od lewej: Maria Gotkiewicz, Ryszard Kokoszka – przewodniczący Konwencji Przedsiębiorców Województwa Pomorskiego, Monika Micał-Połczyńska, Monika Ośmiałowska, Sylwia Piątkowska, Joanna Porada, Ewa Poźniak-Kilkowska, Marzena Rzepińska, Agnieszka Kapała-Sokalska – wicemarszałek województwa pomorskiego, Monika Szymikowska, Barbara Markiewicz, Izabella Odejewska, Zbigniew Żukowski – wiceprzewodniczący Konwencji Przedsiębiorców WP, Edyta Pietrewicz, Zofia Starzyńska i Roman Froń – konferansjer.

Plebiscyt Kobieta Sukcesu, organizowany przez Konwencję Przedsiębiorców Województwa Pomorskiego pod patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, rozgrywany jest od 24 lat; jest to jedyny taki plebiscyt na Pomorzu. Tegoroczna czerwcowa gala finałowa plebiscytu odbyła się tradycyjnie w szacownym wnętrzu Dworu Artusa. Z rąk pani wicemarszałek województwa pomorskiego Agnieszki Kapała-Sokalskiej statuetki i dyplomy otrzymały zdobywczynie dorocznych wyróżnień Kobieta Sukcesu oraz laureatki nagród specjalnych Kobieta Sukcesu 20-lecia 1999–2019.

Czytaj więcej...

Malborski Mistrz Biznesu 2018

183
Od lewej: Marta Szewczyk Studio Edukacji Muzycznej NUTKA, Anna Łaski Bar „BIS” oraz Piotr Furgała, właściciel firmy Arcona.

 

6 czerwca podczas uroczystej gali burmistrz Malborka Marek Charzewski, przewodnicząca Kapituły Konkursu Patrycja Kozłowska oraz przewodniczący Rady Gospodarczej Jarosław Filipczak już po raz czwarty nagrodzili statuetkami laureatów konkursu Malborski Mistrz Biznesu 2018. 

Czytaj więcej...

Hybryda z CRIST w drodze do Islandii

cam timelapse 01

 

Stocznia Crist SA przekazała w pełni wyposażony, hybrydowy prom pasażersko-samochodowy islandzkiemu armatorowi Vegagerðinowi. Jednostka ma obsługiwać wymagające kursy pomiędzy wyspami islandzkiego archipelagu Westmana.

Czytaj więcej...

CRIST nagrodzone

Crist nagrodzone

 

Stocznia CRIST i biuro projektowe StoGda Ship Design & Engineering zostały laureatami nagrody CEMT 2018 za wybitny wkład na rzecz sukcesu europejskich przemysłów morskich. Wyróżnienie przyznano za opracowanie projektu i wykonanie pierwszego w Unii Europejskiej w pełni wyposażonego promu pasażersko-samochodowego z napędem elektrycznym o nazwie „Elektra”. Nagroda została wręczona we wtorek w Gdyni podczas drugiego dnia II Forum Wizja Rozwoju.

Czytaj więcej...

Innowacyjny sprzęt szkoleniowy dla kadry morskiej Uniwersytet Morski w Gdyni zakończył projekt iMEN

 MG 3521
Od lewej: Wicemarszałek pomorski Wiesław Byczkowski i prof. Janusz Zarębski – rektor Uniwersytetu Morskiego.

 

W maju w Auli im. T. Meissnera Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbyło się uroczyste zakończenie projektu iMEN „Infrastruktura dydaktyczna wspierająca kształcenie na Wydziałach Mechanicznym, Elektrycznym i Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni". W ramach projektuuczelnia zyskała dwadzieścia nowocześnie wyposażonych laboratoriów, w tym sprzęt, który stanowi innowację na rynku szkoleniowym – symulator nawigacyjno-radarowy oraz symulator siłowni okrętowej.

Czytaj więcej...

Tempore Flores, ogrody rzeczywiste i nierzeczywiste

karczewscy

 

Galeria Sztuki Glaza Expo Design przy Długim Targu 20/21 w Gdańsku zaprasza na wernisaż prac Józefa Pawła Karczewskiego i Klaudyny Karczewskiej-Szymkowiak, jaki będzie miał miejsce 25 lipca o godz. 18.

Czytaj więcej...

„Ich bin Deutscher”

IMG 2180

 

W Konsulacie Generalnym Niemiec w Gdańsku odbył się kameralny finisaż wystawy prac fotograficznych artysty polskiego pochodzenia, Andrzeja Walkusza, mieszkającego na co dzień w Niemczech. Honorowy patronat nad wystawą pod tytułem „Ich bin Deutscher” objęła Cornelia Pieper, konsul generalna Niemiec. Wernisaż wystawy odbył się w Oliwskim Ratuszu Kultury.

Czytaj więcej...

© Magazyn Pomorski 2013

Tworzenie stron www megaweb.pl